15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

2016′ da San Sebastian’a Gitmek İçin 10 Neden‏

Yeşim Çelebioğlu
19 Kasım 2016
1) İspanya’nın Bask bölgesinde yer alan göz alıcı kıyı şehri San Sebastian 2016’nın Avrupa kültür başşehri olarak ilan edildi. İlk defa gidecek olanlar için de, daha önce gitmiş olanlar için de bundan daha iyi bir neden olamaz bu şehri ziyaret etmek için! Bu yıl şehrin yoğun  sanat ve kültür takvimiyle Avrupa’nın cazibe merkezi olacağına hiç şüphe yok… Her yıl düzenlenen uluslararası caz, dans, film ve tiyatro festivalleriyle de şehir oldukça canlı bir sanatsever ilgisine sahip. Bu ilginin bu yıl daha da artması bekleniyor.

IMG_0186

2) Adı üstünde bir villadan dönüştürülmüş olan Villa Soro ise San Sebastian’ı ziyaret etmeniz için başlıbaşına bir sebep sayılabilir. Keyifli bir bahçenin içinde yer alan bu otel bir dönem mimarisi harikası. 25 sessiz ve konforlu odası villanın geniş avlusuna açılıyor. Butik hizmeti, şık iç dekorasyonu ve servis kalitesiyle kendinizi evinizde hissedeceğiniz Villa Soro aynı zamanda şehrin merkezine, kumsallara ve en iyi restoranlara da yürüme mesafesinde. Otelin artılarından biri de ABank Diners Club kartının ayrıcalıklı avantajlarına sahip olması. Villa Soro’da ABank Diners Club kartınızla anında  daha lüks bir odada kalabilir, bedava kahvaltı olanaklarından ve geç otel çıkışı yapma fırsatından yararlanabilirsiniz.

IMG_1631 IMG_1632 IMG_1633 IMG_1634 IMG_1635 IMG_1636 IMG_1637 IMG_1638 IMG_1640 IMG_1641

3) Biscay Körfezi’ndeki eşsiz konumuyla Avrupa’nın en iyi şehir kumsalına sahip olan San Sebastian’da surfçülerle iş adamları aynı kaldırımda yürüyebiliyor; mayolarıyla şehirde alışveriş yapanlara rastlanabiliyor. Surf burada neredeyse milli spor niteliğinde. Özellikle dalga surfünü tercih eden gençler çoğunlukta çünkü şehrin altyapısı da buna çok müsait.

IMG_0187 IMG_0188

4) Şehrin 3 ünlü kumsalı denizle kucaklaşmak isteyenler için ideal. Merkezde yer alan yarımay şeklindeki La Concha, dalgaları ve surfçüleriyle hareketli La Zurriola, kumsal sporları için uygun Ondarreta, şehir ortamıyla sahil keyfini bir araya getiriyor.

5) San Sebastian aynı zamanda Bask bölgesinin en popüler kumsallarıyla da çevrili. Mundaka, Zarautz ve Biarritz, yaz kış dünyanın dört bir yanından gelen turistlerle dolup taşıyor.

6) San Sebastian, Bask kültürünün vazgeçilmez ritüeli ‘pintxos’larıyla da ünlü. Bask dilinde ‘tapas’ anlamına gelen ‘pintxos’ minik tadımlıklar demek. Şehrin tapas barları ise her akşam bu minik tadımlıkları bira ya da şarap eşliğinde ‘pintxos’larını atıştıranlarla dolup taşıyor. Borda Berri, Ganbara, Txepetza ve Bar Nestor tapas barların en iyilerinden. Ançuezli lezzetler, cevicheler, kaz ciğeri pateler, mantar çeşitleri, kalamar ve ahtapot spesiyalleri mutlaka tadılmalı! Hem çok ucuz hem çok lezzetli bu barlarda tadımlıklar eşliğinde yöresel beyaz şarap Txakoli ya da La Rioja bölgesinden kırmızı şarap içilmeli!

IMG_0176 IMG_0175

7) Şehir sadece tapas barlarıyla değil Michelin yıldızlı restaurantlarıyla da dünya çapında bir üne sahip. 16 Michelin yıldızlı restaurantın yer aldığı şehir, gurmelerin gözbebeği adeta. Ünlü şeflerin müşterilerine yaratıcı mutfak deneyimleri yaşattığı, yemek yemenin unutulmaz bir tecrübeye dönüştüğü birbirinden özel bu restaurantlardan Aduriz, Arzak ve Subijana mutlaka denenmeli. Tabi günler öncesinden rezervasyon yapmak kaydıyla!

IMG_0178 IMG_0179 IMG_0180

8) San Sebastian’a yarım saat uzaklıktaki Getaria şirin bir sahil kasabası.Getaria’nın ünü ise modacı İspanyol Cristobal Balenciaga’nın doğum yeri olmasından kaynaklanıyor. Tasarımlarıyla modanın siluetini radikal bir şekilde değiştiren dünyaca ünlü modacı Balenciaga’nın adını taşıyan ve Getaria’da bulunan müze ise modaseverlerin mutlaka ziyaret etmek isteyecekleri yerlerden. Bu arada Getaria’ya gelmişken Elkano’da ızgara kalkan yemeyi de ihmal etmeyin sakın!

9) San Sebastian’ın bir diğer görülmesi gereken noktası ise Monte Urgull yani Urgull Tepesi. Urgull Tepesi’nin en önemli özelliği 1950’de yerleştirilmiş olan ve şehrin çoğu yerinden görülebilen 12 metrelik İsa heykeli. Şehir bu heykelden dolayı küçük Rio olarak da biliniyor. Tabi tepeden şehrin manzarası da görülmeye değer.

IMG_0171

10) San Sebastian’a ülkemizden seyahat de kolay. Thy’nin San Sebastian’a 100km uzaklıktaki Bilbao’ya direk uçuşları var. Kara veya demir yoluyla Bilbao’dan San Sebastian sadece bir saat mesafede. Bu arada Bilbao’ya gitmişken ünlü mimar Frank Gehry’nin eseri Bilbao Guggenheim Müzesi’ni gezmemek olmaz. Vakit ayırmayı unutmayın!

IMG_0181

2016’da San Sebastian’a Gitmek İçin 10 Neden‏

İşletme mezunu / Seyahat tutkunu & Kitap kurdu
Yorumlar 0