15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

20’li Yaşlarınızda Başlamanız Gereken Cilt Bakımı Rutinleri

Sena Öğüt
19 Ekim 2016

Yirmili yaşlar cildimizin en taze ve canlı olduğu gençlik dönemleridir. Öyle ki cildimizin herhangi bir bakıma ihtiyacı olduğunu bile düşünmeyiz. Ancak bu yaşlarda cildimize yaptığımız her şey bize ileri yaşlarımızda kendini hatırlatmak için bekliyor olacak! Ne kadar sağlıklı adımlar atarsak, o kadar güzel yaşlanırız. Tabii bunun tam tersi de ihtimaller dahilinde. Kısacası cilt bakımı erken yaşlarda çok daha büyük öneme sahip!

İleriki yaşlarda bizi bulabilecek en genel cilt problemleri arasında matlık, esneklik kaybı ve koyu halkalardır. Bu gibi problemleri en aza indirmek için henüz cildimiz parlak ve gençken önlemimizi almakta fayda var. Cilt bakımını alışkanlık haline getirmek oldukça önemli! “Önümüzdeki yılların bize güzellikler vermesi için neler yapmalıyız?” sorusunun cevabı için okumaya devam edin…

1. Göz kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

göz-kremi-kullanmak-popvizyon

Bir kere ince çizgiler belirmeye başladığında, göz çevresindeki şişlik ve koyu halkalarda zamanla artmaya başlar. Göz çevresini nemli tutmak, bu narin bölge için yapabileceğimiz en iyi şeylerden birisi olacaktır. Günde 1-2 kez yaşımıza uygun göz kremini uygulamayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

2. Daima güneş koruma kremi kullanmalısınız.

güneş-koruma-kremi-kullanmak-popvizyon

Güneş kreminin sadece güneşlenirken kullanılması gerektiğini düşünüyorsanız, bu düşünceden hemen kurtulmalısınız. Güneşin hem yaz hem de kış aylarında cildimize nüfuz etmesi hasarlara sebep olur. Cildimizi melanomdan ve koyu halkalardan korumak için hava durumu nasıl olursa olsun her gün güneş kremi uygulamalıyız.

3. Yüzünüzü ve vücudunuzu ölü hücrelerden arındırın.

peeling-yapmak-popvizyon

Cansız bir derinin vereceği görünümün de canlı olması beklenemez. Ölü hücrelerden kurtulmak ve hücresel yenilemeyi sağlamak için, haftada bir kez cildimize ve vücudumuza nazikçe peeling yapmakta fayda var.

4. Erkenden yaşlanma karşıtı kremlerden faydalanmalısınız.

yaşlanma-karşıtı-krem-kullanmak-popvizyon.00_jpg_srz

Erkenden çok ağır yaşlanma karşıtı içeriklere sahip ürünler kullanmak istememeniz çok normal. Bunun yerine yaşlanma işaretlerini önleyen serumlar kullanabilirsiniz. Doğal içeriklerle üretilen ve C vitamini gibi antioksidanlar barındıran ürünleri kullanmanız cildinize iyi gelecektir.

5. Ellerinizi, boynunuzu & dekolte bölgenizi nemlendirin.

elleri-nemlendirmek-popvizyon

Dikkat etmeniz gereken tek bölge yüzümüz değil. Ellerimiz ve boynumuz da bizi erkenden yaşlı göstermeye başlayabilir. Bu yüzden el ve boyun yada dekolte bölgesi bakımını da iyi yapmalıyız. Bu bölgeleri nemlendiren ve esneklik kazandıran ürünler kullanmayı ihmal etmeyin.

6. Her zaman ‘ılık’ duş alın.

ılık-duş-almak-popvizyon

Sıcak bir duş yorguluğumuzu atmak için ihtiyaç duyduğumuz en önemli şey. Ama sıcak suyun derimizin soyulmasına, kuruluğa, kızarıklıklara ve tahrişe sebep olabileceğini unutmamalıyız. Bu yüzden her zaman ılık duş almaya özen göstermeliyiz.

7. Cildinize nazik davranın.

cilde-nazik-davranmak-popvizyon

Cildinizde beliren her kızarıklığa veya sivilceye ellerimizle müdahale etmemeliyiz. Daha kalıcı hasarlara sebep olabiliriz. Bu sebeple önleyici ürünler kullanmalı veya geçmesini beklemeliyiz. Eğer geçmiyorsa doktora başvurmalıyız.

8. Sağlıklı beslenin.

sağlıklı-beslenme-popvizyon

Cildimizi dıştan olduğu kadar içten de korumalıyız. Bunun için sağlıksız besinlerden, alkol ve sigaradan uzak durmalı; günde en az yedi saat uyumalıyız.

20’li Yaşlarınızda Başlamanız Gereken Cilt Bakımı Rutinleri

Popvizyon Editörü / İngilizce Öğretmeni. Kedi velisi.
Yorumlar 0