15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Alkolü de Kaloriyi de Fazla Kaçırmamanın Yolları

Büşra Düzyol
15 Temmuz 2016

Kaç gece bir içkiyle başlayıp sonrasında bol kalorili bir yemekle geceyi sonlandırdınız? Alkolün sizi istediğiniz yemeği daha fazla yemeğe ittiğini biliyorum. “Patates kızartmasının kokusu dayanılmaz geliyor.” diyebilirsiniz. Uzmanlar alkollüyken kokulara ve tatlara daha fazla toleranslı olduğumuzu söylüyor. Haliyle çıktığımız tatillerde sadece alkolü değil kaloriyi de biraz fazla kaçırabiliyoruz. Bunu kontrol etmenizi sağlayacak ipuçlarını sizler için yazdım.

Önce yemek yiyin

yemek masası

“Ne de olsa alkol alacağım yemek yiyerek fazladan kalori almasam olur!” demeyin. Aç karnına alkolün etkilerini çabuk hissetmenizden ziyade aç karnına içtikten sonra ilk hayal edeceğiniz şey yemek olacak. Ve kendinizi kontrol edemeyebilirsiniz. Protein ve karbonhidrat karışımı olan bir sandviç bile kan şekerinizi dengede tutmaya yarayacaktır.

Yemek ve Alkol sınırınızı önceden belirleyin

93f0cc18ff2431e203929064d3c432fb

Eğer bir davete gidecekseniz önceden kaç kadeh içki içeceğinizi planlamalısınız. Örneğin yemek ile birlikte kendinize olan sözünüzü 1 kadehle sınırlandırabilirsiniz.

Gideceğiniz yeri önceden tanıyın

831ea0387f2b2f7a09533ce02debf2c0

Genellikle aynı muhitte gittiğiniz mekanlarda sağlıklı seçenekler için önceden menü kontrolü yapmalısınız. Bu şekilde arkadaşlarınızla dışarı çıktığınızda açlığınızı bastırmak için alkolün yanında sağlıklı yiyecekler tercih edebilirsiniz. Eğer yabancı bir şehirdeyseniz çantanızda bulundurduğunuz küçük bir kuruyemiş paketi sizi yeme içme kontrolü için durduracaktır.

Ne kadar alkol, o kadar su kuralını unutmayınwater

Alkol vücudunuzdan su kaybetmenize yol açacaktır. Bu nedenden dolayı alkolle kaybettiğiniz suyu yerine koymanız sağlığınız açısından çok önemli! Hatta alkolle birlikte su içmek ertesi gün sizi baş ağrısından kurtarabilir.

Gecenin sonunda açlığınızı bastırmak için; Muz ve yulaf ikilisini deneyin!

2a7748d9e791779dbc8cb35ac79a045f

Küçük bir muz ve muzu süsleyeceğiniz yulaf işinizi görecektir. Alkol vücuttan potasyum ve magnezyum atılmasına sebep olur. Muz ise potasyum ve magnezyumdan oldukça zengindir. Yulaf – muz ile lezzet olarak harika bir kombinasyon oluştururken kompleks karbonhidrat içeriğiyle kan şekerinizi de dengeleyecektir.

Alkolü de Kaloriyi de Fazla Kaçırmamanın Yolları

Diyetisyen / Beslenme Uzmanı
Yorumlar 0