15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Anne Sütünü Arttırıcı Besinler

Büşra Düzyol
7 Mayıs 2017

Sütünüzün artması için anahtarınız “yeterli ve dengeli beslenmek” olmalıdır. Anneler emzirmeyle daha fazla kalori harcarlar. Bu nedenden dolayı hem yeterli enerjiyi alıp hem de sütünüzün kaliteli olması için yeterli ve dengeli beslenmeye çok önem vermelisiniz. Sizi rahatlatacak, sindirim sisteminizi zorlamayacak besinleri tüketirken çok fazla şekerli besinlere yönelmemeniz bu noktada çok önemlidir. İşte sütünüzün bol bol akmasına yardımcı olacak besinler!

SU

su

su

Su ile başladım çünkü anne sütünün %87’si sudan oluşmaktadır. Yani yeterli su tüketen annelerin sütü daha bol gelebilir. Günde en az 10-12 bardak su tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu su tüketimi metabolizmanızı hızlandırdığından doğum sonrası fazla kilolarınızı da vermenizde size yardımcı olacak.

BİTKİ ÇAYLARI

bitki çayları

bitki çayları

Anne stres altındayken süt üretemeyebilir. Yeni hayat tarzınız ister istemez sizde stres yaratabilir. Bu nedenden dolayı sizi rahatlatacak bitki çayları içmeniz genel kuraldır. Kafein içermeyen bitki çaylarından 4 bardaktan fazla tüketmemelisiniz. Rezene, anason, melisa, papatya gibi çayları rahatlıkla tüketebilirsiniz.

BULGUR

sebzeli bulgur pilavı

sebzeli bulgur pilavı

Emziklilik döneminde en önemli noktalardan biri de yeterli lif tüketimidir. Bulgur içerdiği lif sayesinde bizim için harika bir kaynaktır. Eğer kilo vermeye çalışan bir anneyseniz öğle yemeğiniz bulgur salatası ve yoğurttan oluşabilir.

YULAF

yulaf

yulaf

Yulaf da lif içeriği çok yüksek tahıllardan biridir. Ancak yulaf tüketirken dikkat etmemiz gereken yulafı çiğ tüketmemek olacaktır. Haşlanmış bir yulaf sindirim sisteminizi çalıştırırken anne sütünü de arttıracaktır.

ISIRGAN

ısırgan

ısırgan

Isırgan bunca yararına rağmen çok kısa bir süre mevsiminde yetişen bir bitkiidir. Dondurulmuş olarak muhafaza ettiyseniz bir süre daha tüketebilirsiniz. Anne sütü yapıcı etkisi ile kurutulmuş ısırganı çay olarak da içebilirsiniz.

BAL KABAĞI

bal kabağı

bal kabağı

Henüz tam mevsimi olmasa da gebe annelerin not etmesi gereken bir besin daha. Bal kabağı içerdiği beta karoten sayesinde hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça besleyici bir yiyecek olacak.

PAZI

pazı

pazı

Yeşil yaprakların gücünü emziklilik döneminde çok daha fazla hissedeceksiniz. Pazı demir içeriği çok yüksek sebzelerden biridir. Anne sütü yapıcı özelliği sadece pazıda değil kardeşleri olan ıspanak, semizotunda da oldukça fazladır.

MUZ

muz

muz

Emzirme döneminde tatlı ihtiyacınızı yatıştırmanızı sağlayacak meyvelerden listenin başında muz var! Potasyum içeriği sayesinde daha fazla süt üretmeniz için harika bir meyve olacaktır.

HURMA

hurma

hurma

Bu dönemde evden eksik olamaması gerekenlerden hurma! Anne sütü yapıcı özelliği kanıtlanmış meyvelerden biri. Ancak dikkat porsiyon kontrolünü kaçırırsanız bu dönemda daha fazla kilo almanıza neden olabilir.

İNCİR YA DA KURU İNCİR

kuru incir

kuru incir

İncir, hurma ve süt karışımı harika bir ara öğün olacaktır. Şimdi incirin tam mevsimi ancak daha sonrasında kuru incir olarak bu karışımı tekrarlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir konu kuru inciri yarım saat kadar ılık suyun içinde beklettikten sonra tüketin.

BAHARATLAR

baharatlar

baharatlar

Emzirme döneminizin ilk zamanlarındaysanız baharatlardan bir miktar uzak durmakta fayda var. Ancak ilk iki haftayı atlattıysanız anne sütü konusunda en mucize yaratan baharatı büyük harflerle not edin. KİMYON! Anne sütünü arttırıcı özelliği nedeniyle isterseniz çayını içebilir, isterseniz yemeklerinize ya da yoğurdunuza koyabilirsiniz.

AYVA

ayva

ayva

Ayva lif içeriği çok yüksek bir meyvedir. Sindirim sisteminizi çalıştırıcı ve süt yapıcı özelliği sayesinde özellikle emzirme döneminde başucunuzda olması gereken meyvelerden birtanesi. Ancak ayva bulamıyorsanız elma ya da armut tüketerek hem de tatlı istediğinizi bastırabilirsiniz.

Anne Sütünü Arttırıcı Besinler

Diyetisyen / Beslenme Uzmanı
Yorumlar 0