15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Ayşe Kulin’den Yeni Bir Roman: ‘Kanadı Kırık Kuşlar’

Özkan Özcan
12 Aralık 2016

AYŞE KULİN – KANADI KIRIK KUŞLAR- Everest Yayınları / 392 s.

ayse kulin- kanadı kırık kuşlarAyşe Kulin, yeni romanı “Kanadı Kırık Kuşlar”da, 1930’lardan 2000’lere uzanıyor. Kulin’le, Hitler Almanyası’ndan kaçıp Türkiye’ye sığınan bir aile üzerinden tarihsel gerçeklikleri, aynı kalan ya da değişim gösteren toplumsal dinamikleri kendine özgü kurguyla birleştiriyor.

Romanda, farklı kuşaktan üç kadının, Elsa, Suzan, Sude ve hatta Esra’nın yaşadıkları ekseninde, siyasi ve sosyal değişimlerin ve olayların yanı sıra onların, erkek egemen dünya düzeninde geri plana itilip güçlü kalma çabalarına da tanık oluyoruz.

Ayşe Kulin Cumhuriyet Gazetesinden Reyyan Bayar’a verdiği röportajda;  ‘Kanadı Kırık Kuşlar’ı da yazmadan önce, kitabımda yer alan Ernst Hirsch’in biyografisini (diğer misafir hocaların biyografilerine göz attım), Hitler’i iktidara taşıyan günleri anlatan bir kitabı, Faruk Şen’in Ayyıldız Altında Sürgün’ünü ve Halit Çelikbudak’ın Yurtsuz Kalanlar’ını okudum. Ayrıca Türkiye’nin tarihi panoramasını içeren bir katalog da elimin altındaydı. Okuduğum kitaplardan çıkardığım notları, kurguladığım aileye bizzat yaşatarak o günleri sizlerle paylaşmış oldum’ diyor.

Cumhuriyet’in ilk yılları…Yanmış yıkılmış, üzerinde duman tüten çorak topraklar, diz boyu salgın ve kronik hastalık, açlık, yoksulluk… Ama hepsinin üstesinden gelmeye hazır, şahlanmış bir ruh!
30’lu yıllara gelindiğinde hastalıklar kontrol altına alınmış, okur yazarlık büyük ölçüde başarılmış, modern eğitime geçilmiş, altyapı çalışmaları sürüyor, un, şeker, çimento fabrikalarımız var. Sonra II. Dünya Savaşı ve duraklama… Oradan bir atlama yapıp bugünün Türkiye’sine baktığımda, yoksulluk sınırından uzaklaşmış, altyapısı büyük ölçüde tamamlanmış, teknolojide ilerlemiş bir Türkiye görüyorum ama herkeste bir tükenmişlik sendromu var. İnsanlar otobüste yanında oturanın dost mu düşman mı olduğundan şüphede. Kim kimi ne ile kandırıyor, kim darbeci, kim değil, kim neyle suçlanacak? İnsanın gölgesinden korktuğu, yalan söylemenin selam söylemek gibi olağanlaştığı, aklını da ahlakıyla birlikte yitirmiş gibi duran ilkel bir topluma dönüşüyoruz.

Yorumlar 0