15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Cep Telefonuyla Fotoğraf Çekmenin Altın Kuralları

Özkan Özcan
15 Temmuz 2016

Cep telefonları ilk çıktığında sadece konuşmamıza yarayan bir gereçti. Gün geçtikçe cep telefonlarına birçok özellik eklendi ve bunların içerisinde en önemlilerinden biri artık cep telefonlarıyla fotoğraf çekmek ve bunları paylaşabilecek ortamlar, yani çeşitli sosyal medya platformları  kuşkusuz. Her geçen gün telefonlara daha iyi fotoğraflar çekmek için teknik özellikler eklenese de temel nokta temel fotoğrafçılık ilkeleri, sizin neyi nasıl çekeceğinizi hayal edebilmeniz ve cihanızda varolan özellikleri yeterince kullanıp kullanmadığınız. İyi bir fotoğraf teknolojiyle çekilmez. Fotoğrafınızda kompozisyonunuzun, ışığınızın, renklerin ve açının öneminden sonra teknoloji gelmektedir. Fotoğrafa düşüncenizi aktarırsanız, o zaman teknoloji sayesinde daha da başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. İşte bu konuda çekeceğiniz fotoğraflarda çok daha başarılı sonuçlar alacağınız birkaç önemli detayı aktaracağız.

Telefonu İki Elinizle Tutun

cep telefonuyla fotoğraf-1

Akıllı cep telefonlarıyla çekim yaparken genellikle tek elle çekim yapılır. Tek elle çekim yaparken titrememe ve denge gibi unsurlar kolay sağlanamayacağından fotoğraflar net olmayabilir.

Her Zaman Dijital Zoom Kullanmayın !

Fotoğraflarınızı çekerken dijital zum yapmaktan kaçınarak objenize yakınlaşmayı denemelisiniz. Dijital zum megapiksel değerlerini düşürdüğü için görüntülerde bozulmalar yapacağından dolayı kaliteli görüntü ortaya çıkmasına engel olur. Bu yüzden objeye doğru kendiniz giderek yakınlaşmayı tercih etmelisiniz.

Altın Orana Dikkat Edin!

cep telefonuyla fotoğraf çekmek-2

İyi fotoğrafların kuralı olan Altın Kesim’e dikkat etmelisiniz.  Bunu da kafanızda hayali çizgiler ile ekranı üçe bölerek yapmalısınız. Çekeceğiniz obje ekranın tam ortasına değil de bu hayali çizgilerin tam üstüne gelirse fotoğraflar göze daha hoş gözükecektir. Akıllı cep telefonlarının çoğunda zaten ekranda çizgiler mevcut. Bu çizgilere göre fotoğraflarınızda kompozisyon unsurlarınızı yerleştirebilirsiniz.

Işığı ve Gölgeyi İyi Kullanın!

fotoğrafçılıkta ışık ve gölge

Fotoğrafın temeli ışıktır. Işığın olduğu her yerde gölge de vardır. Bu kural cep telefonları ile çekilen fotoğraf içinde geçerlidir. Düşük ışık kaynakların da fotoğraf çekmenizin zor olduğundan fotoğraflarınızda hareketlilik hissi oluşabilir. Işık kaynağını (güneş, lamba vs) kompozisyona göre arkanıza alarak fotoğraf çekebilirsiniz, ancak ışık kaynağını çekeceğiniz nesnenin sağına ya da soluna 45 derecelik açıyla gelecek şekilde ayarlarsanız, gölgeli güzel bir fotoğraf elde edebilirsiniz. Flaş kullanımında olabildiğince uzak durun, tabi ki ışık kaynağı olarak karanlık ortamlarda faydalı olabiliyor fakat ön tarafı aydınlatarak arka tarafın karanlık çıkmasına neden olduğundan fotoğrafta kötü bir etki bırakabilir.

Farklı Bakış Açılarıyla Fotoğraf Çekmeyi Deneyin !

cep telefonu fotoğrafları

Cep telefonlarıyla ile çekim yaparken çoğu kişi telefon ekranı göz hizasında tutarak fotoğraf çeker. Halbuki perspektif açınızı değiştirerek çekim yaparsanız daha değişik sonuçlar elde edebilirsiniz. Örneğin cep telefonunuzu yan tutarak, yere yakın tutarak, yukarıdan aşağıya doğru tutarak gibi değişik açılar oluşturabilirsiniz.

Alan Derinliğine Önem Verin!

cep telefonu fotoğrafları-3

Fokus yani odak dışında kalan net olmayan kısımların fotoğrafçının seçtiği objektif, kullandığı diyafram gibi ayarlar neticesinde fotoğrafta oluşan bulanıklık efektidir. Akıllı cep telefonunuzda ise bir objeye yakınlaşıp uzaklaşarak, oluşturabilirsiniz bunu, ya da çeşitli efektler kullanabilirsiniz.

Titreşimden Kurtulmak İçin Zamanlayıcıyı Kullanın!

Akıllı cep telefonlarınızla fotoğraf çekerken tripod kullanmıyorsanız titreşimden etkilenmeden fotoğraf çekmek için  zamanlayıcı modunu kullanın.

 

Yorumlar 0