15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

D Vitamini İçeren Besinler

Büşra Düzyol
28 Eylül 2017

Kışın güneş ışınlarının azalması ile birlikte vücudumuzda D vitamini üretimi azalmaktadır. Kış mevsiminin kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı bugünlerde bu hafta sonunu da yazılarımda D vitaminine ayırdım! Kilo problemlerinden, Alzheimera kadar bir çok hastalıkta parmağı olan bu vitaminin nelerde bulunduğunu merak ediyorsanız işte D vitamini içeren besinler:

BalıkThe capsules of fish oil

Özellikle hekimlerin takviye olarak verdiği balık yağı en çok D vitamini içeren besin takviyelerinden biridir. Ayrıca Ton balığı, somon D vitamininden çok zengin olan kaynaklar arasındadır.

Yumurtaeggs-and-milk-bottle_zk71hDF_

100 gram yumurta ortalama 87 miligram D vitamini içermektedir. Bu da demek oluyor ki özellikle kış aylarında her gün bir yumurta yemeyi ihmal etmemeliyiz. İçerdiği kaliteli proteinin yanında bizi kış boyu genç ve dinç tutacak bir bu besini sofralarından ihmal etmeyin.

Süt ve Süt ürünleriMilk jar on wooden rustic background

Özellikle süt ve peynir tüketimi D vitamini ihtiyacınızı karşılamak için birebir yöntemlerden bir tanesi. 100 gr sütte ortalama 110 miligram kadar D vitamini bulunmaktadır.

MantarChampignons

100 gramlık mantar ortalama 446 miligram D vitamini içerir. Eğer kendinize D vitamininden zengin bir kahvaltı armağan etmek istiyorsanız; mantarlı omlet harika bir seçenek olacaktır.

Alternatif Süt ÜrünleriAlmond milk on rustic wooden table

Badem, soya sütü gibi alternatif süt ürünleri de D Vitamininden oldukça zengin besinler arasındadır. 100 gramı ortalama 53 miligram D vitamini içermektedir. İnek sütüne alerjiniz varsa ya da vegan beslenmeyi tercih ediyorsanız alternetif süt ürünleri günlük diyetinizde mutlaka bulunmalıdır.

Diyetisyen / Beslenme Uzmanı
Yorumlar 0