15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Donald Trump ve Yatları

Kemal Kayaoğlu
2 Aralık 2016

Ocak 2017’den itibaren Amerika Birleşik Devletlerinin 45. Başkanı olacak olan Donald Trump’ın denize olan ilgisi 80’li yıllara kadar dayanıyor. O yıllarda önce dünyanın en büyük yatlarından birisini, sonra da bir tersane satın almıştı. Burada kendisinin sahip olduğu yatları kronolojik sırayla inceliyoruz.

86 metre uzunluğundaki Nabila süperyatı, 1980 yılında Benetti tersanesi tarafından Suudi iş adamı ve silah tüccarı Adnan Kaçıkçı için üretildiğinde, dünyanın en büyük 8. yatıydı. Nabila, 1983 yılında James Bond’un ‘Never Say Never Again’ adlı filminde görünmüştü. Bu yat, Brunei Sultanı tarafından satın alınmış ve 1987 yılında 29 milyon dolara Donald Trump’a devredilmişti. 1998 yılında ise Donald Trump yaptığı bir açıklamada, süperyata Kaçıkçı’nın kızının adı olan Nabila ismini almadığından, 1 milyon dolar indirim aldığını söylemişti.

Donald Trump ve Yatları

Daha sonra Nabila ismi Trump Princess olarak değiştirildi ve Hollanda’daki Amels tersanesinde bakıma alındı. LA Times gazetesine göre yaklaşık 10 milyon dolar masraf yapıldı. 1989 yılının Haziran ayında Donald Trump, daha büyük megayat sipariş etmeyi düşündüğünü söylemişti. Newsday gazetesinde verdiği röportajda, yeni yatının 400 feetten büyük 500 feete yakın olacağını söylemiş ve yat üreticilerinden kendi projesi için teklifler aldığını ilave etmişti. O yıllarda Amels, 4 İngiliz yatırımcının oluşturduğu grup tarafından satın alındıktan sonra, 128 metre uzunluğundaki Trump Princess II megayatının projesini geliştirmek üzere anlaşma imzalamıştı.

Donald Trump ve Yatları

1990 yılının Mayıs ayında ise, Amels tersanesinin tamamının Trump tarafından satın alındığı duyuldu. Hollanda Makkum’da düzenlenen bir basın toplantısında, Trump yatırım imparatorluğunun Genel Müdürü Jeff Walker, bazılarının söylediğinin aksine bir öncekilerin finansal sıkıntıları nedeniyle satıldığını kabul etmedi. Ancak, sonrasında da Trump tarafından sipariş edilen Trump Princess II projesi iptal edildi. Aynı senenin Eylül ayında, satın almadan sadece iki ay sonra Trump, Amels tersanesini Amerikalı iş adamı Peter Kutell’e sattığında, finansal problemler yaşadığı iddia edilmişti. Aynı zamanlarda Trump Princess satılmış ve Trump Princess II süperyatında tüm çalışmalar durdurulmuştu. 1991 yılında yapılan bir açıklamada, Trump Princess’ın Prince Al-Waleed’e 19 milyon dolara satıldığı ve yatın adının Kingdom 5KR olarak değiştirildiği basında yer almıştı. Trump Princess II projesinin Amels tersanesinin Makkum tesislerinde bulunan gövdesi ise, 2001 yılında tamamen kaldırıldığında projenin sadece ismi kaldı. Hangi inşaat aşamasında bile kaldığı tam olarak bilinmeyen projedeki gövdenin, daha sonra ne olduğu bilinmiyor.

Donald Trump ve Yatları

Donald Trump ve Yatları

Popvizyon Erkekçe Editörü — Erkek dünyasına ait her şey!
Yorumlar 0