15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Güzel Burun Yüzünüze Yakışandır

popvizyon
Yazan popvizyon
8 Nisan 2016

Burnumuzla ilgili estetik bir memnuniyetsizliğimiz varsa ünlü bir ismin kusursuz görünen burnuna sahip olmak isteyebiliriz. Bu çok doğal bir istek olabilir; ancak burun estetiğinde başkasının değil, sizin yüzünüze yakışacak burnun tasarlanması çok daha önemli…

Yüzümüzün tam ortası ve onun üzerindeki en ufak bir değişiklik dahi bizi bambaşka biri haline getirebiliyor. Uzun bir burnun kısaltılması, kısa bir burnun uzatılması, genişse daraltılması, basık ise öne alınması, düşük burnun kaldırılması ya da kemerinin düzeltilmesi… Hepsi burun estetiğinin alanına giriyor ve başarılı ameliyatlarla kişinin yüzüne en uygun burun dizayn edilebiliyor. Bugün çok yaygın olarak uygulanan burun estetiği ameliyatları özellikle kadınlar arasında daha fazla tercih ediliyor. İnsanın yaşam kalitesini yükselten, hayata bakışını yeniden biçimlendiren burun estetiği, estetik ameliyatlar arasında da ilk sıralarda yer alıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Duman, burnuyla ilgili estetik şikayetleri olan herkesin 18 yaşından sonra bu ameliyatları rahatlıkla yaptırabileceğini söylüyor ve konuya dair merak edilenleri paylaşıyor.

ARTIK BAŞKALARININ DEDİĞİ ÖNEMLİ DEĞİL!

Geçmiş yıllarda insanlar; “Nefes alamıyordum, burnumda kemik vardı” gibi nedenlerle estetik yaptırdıklarını söylerken; günümüzde artık bunu gizleme ihtiyacı hissetmiyorlar. Çünkü daha bilinçli bir kitle söz konusu ve bunu başkalarının ne diyeceğine bakmaksızın, kendi mutlulukları için yaptıklarının farkındalar. Bu yüzden burun estetiği ameliyatları günümüzde daha fazla ilgi görüyor.

burunestetigi

Burnuyla mutsuz olan her insan için uygulanabilen ameliyatlar, tecrübeli cerrahlar tarafından yapıldığında son derece güzel sonuçlar alınıyor. Bu noktada, burun estetiğinde bugün “yüze yakışan burun, güzel burundur” yaklaşımının hakim olduğunu söyleyebiliriz. Bunun anlamı; yüzün tamamının değerlendirilerek, o yüze en çok yakışacak burnun tasarlanıp uygulanmasıdır. Dolayısıyla, çok beğendiğiniz bir ünlünün burnunu talep ettiğinizde, öncelikle o burun yapısının sizin yüzünüzde nasıl bir etki yapacağına, yüzünüzdeki diğer bölgelerle oranlarına bakılması gerekir. Özellikle bu aşamada da, ‘Altın Oran’adı verilen yöntemle en uygun sonuca ulaşmak hedeflenir.

AMELİYAT ÖNCESİ

Burun ameliyatına karar vermeden önce hastayla birebir konuşmak en önemli nokta. Hastanın, burun ameliyatından gerçekten mutlu olup olmayacağının tespit edilmesi ve beklentilerinin ne ölçüde gerçekleşebileceğinin anlatılması gerekir. Tıbbın temel kuralı, “hastaya zarar vermemektir.” Birebir konuşma sonucunda, eğer hasta hem fizyolojik hem de psikolojik olarak uygunsa ameliyat kararı verilir. Bir sonraki aşamada ise, yüze en uygun burun bilgisayar ortamında oluşturulur ve hastayla paylaşılır. Bilgisayar ortamında hastanın yüzüne özel olarak tasarlanan burun, uzman ekibe ve hastaya fikir verme amaçlı olup nihai sonuç değildir. Cerrahlar en güzel burnu arasa da, bazen o aramalar sırasında yapacakları işlemler, daha kötü sonuçlara da neden olabilir. Bu yüzden süreç içinde dengeli hareket etmek en sağlıklı yöntemdir. 

AMELİYAT SÜRECİ VE SONRASI

Burun estetiği ameliyatlarında bugün klasik yöntemlerle istenen sonuçlar alınabiliyor. Ameliyatlar, burundaki işleme göre açık ya da kapalı yapılabilirken, ameliyat sonrasında kanama ya da tansiyonun gidişatı gibi hususlar çok büyük önem taşıyor. Özellikle şişliklerin ve göz çevresindeki morlukların, kanamalar nedeniyle ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla riskler ne kadar minimize edilirse, ameliyat sonrası şişlik ve morluklar da o derece az olmaktadır.

İYİLEŞME SÜRESİ

Ortalama 1-1.5 saat süren ameliyat sonrasında hastalar genellikle birinci haftanın sonunda iyileşme sürecini tamamlıyorlar. Hatta ilk günden itibaren günlük işlerini yapmalarında da bir engel kalmıyor. Şişlik ve morluklar devam edebiliyor ancak 10-12 gün içinde tamamen ortadan kalkıyor. Bazı hastalar, “karşıdan burun deliklerim görünüyor, çok yukarı kalkmış!” diyerek yersiz endişelere kapılabilirken, bu sorunun zaman içinde burnun yerine oturmasıyla düzeldiğini de hatırlatmakta fayda var.

Estetik - haluk duman (1)

Anadolu Sağlık Merkezi – Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı, Prof. Dr. Haluk Duman

“Burun estetiğinde bugün ‘yüze yakışan burun, güzel burundur’ yaklaşımı hakim. Bunun anlamı; yüzün tamamının değerlendirilerek, o yüze en çok yakışacak burnun tasarlanıp uygulanmasıdır.” 

ALTIN ORAN NEDİR?

İdeal güzelliğin simgesi olarak bilinen Altın Oran, yüzyıllar önce Leonardo Da Vinci’nin gündeme getirdiği ve bugün halen geçerliliğini koruyan bir kavramdır ve büyüğün küçüğe oranı olarak ifade edilir.

Uluslararası alanda yüz estetiğinde birtakım kurallar ve referans noktaları kabul edilmektedir. Bunlar içinde en ilginç olanı ise kuşkusuz ‘altın oran’dır. İlk kez eski Mısır’da kullanılan bu oran, rakamsal olarak 1.61803’tür. Yüz estetiğinde burun, estetik olarak profilden değerlendirilirken bazı açılara dikkat edilir. Önden bakışta yüz dikey olarak 5 eşit parçaya bölünürken, yatay olarak ise 3 eşit parçaya bölünür. Burnun alt kısmından çene ucuna olan uzaklık yüzde 57, burun kökünden burun alt kısmına uzaklık yüzde 43 olarak idealize edilir. Ancak tam bir altın oran söz konusu değildir ve altın oranın her zaman ideal güzelliği temsil ettiği düşünülmemelidir. Altın oranın her şeyden önce, referans olarak kabul edilen bir ölçümleme standardı olduğu unutulmamalıdır. 

EN ÇOK HANGİ ÜNLÜLERİN BURNU BEĞENİLİYOR?

Burnundan mutsuz olan pek çok kadının ilk tercihi iki güzel Hollywood yıldızı… Nicole Kidman ve Angelina Jolie, en güzel burna sahip ünlüler arasında ilk sırada yer alıyorlar. Özellikle Angelina Jolie, altın orana sahip yüz hatlarıyla dikkat çekiyor. Jolie aynı zamanda, burun estetiği yaptıran ünlüler arasında.

burun estetıgı

Güzel Burun “Yüzünüze Yakışandır”

Yorumlar 0