15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Hamilelikte Omega 3 Kullanmalı Mı?

Büşra Düzyol
6 Eylül 2016

Omega 3 sağlık açısında çok faydalı olan ve bütün sağlık profesyonelleri ve tüketiciler tarafından yararlılığı kabul edilmiş bir yağ asididir. Peki, hamilelikte omega 3 ün yararları nelerdir? Takviye kullanmak gerekli midir? Sizler için inceledik.

Bebek için faydaları;

Lammi-Keefe ve arkadaşlarının Nutrients Dergisi’nde yayınlanan araştırmalarına göre gebelikte yeterli omega 3 almış olan annelerin bebeklerinin 4 aylık olduklarında görme keskinliklerinin daha gelişmiş olduğu bulunmuş. Ayrıca araştırmada 15-18 aylık bebeklerin dil ve sosyal aktivite becerelerinin ve IQ’larının daha yüksek olduğu; uyku düzeninin daha iyi olduğu bulunmuş. Bence bu gerçekten dikkat çekici ve alkışlanabilir bir çalışma.

Anne için faydaları;

BioMed Research International ‘da 2015’te yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar omega 3’ten zengin beslenen annelerin doğum sürelerinin diğerlerine göre daha uzun olduğu bulunmuş. Yani balık tüketmek erken doğum riskini azaltabiliyor. Ayrıca başka bir araştırmada da balık tüketen annelerin doğum sonrası depresyona girme riskinin de azaldığını belirtilmiş.

Peki takviye almak doğru mu?

THe New England Journal of Medicine’da yayınlanan bir araştırma, takviyelerin balık yemek kadar yararlı olmadığını söylemektedir. Bu sonucun sebebi balığın içindeki protein kalitesidir. Çünkü deniz ürünleri tükettiğiniz zaman takviyelerdeki gibi sadece omega 3 değil aynı zamanda da birçok vitamin ve mineral almış oluyorsunuz.

En İyi Kaynaklar

Tabii ki ilk sırada deniz ürünleri yer almaktadır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli kural mutlaka taze balık tüketmek olacaktır. Ton balığı ya da füme gibi paketli ürünlerden uzak durmalısınız. Aynı zamanda midye karides gibi besinlerde de civa oranı yüksek olduğu için tercih etmemelisiniz.

Bitkisel kaynaklara baktığımızda ise başı yağlı tohumlar çekmekte. Chia tohumu , fındık, badem, keten tohumu, ceviz gibi besinler de omega 3 ten oldukça zengindir.

Hamilelikte Omega 3 Kullanmalı Mı?

Diyetisyen / Beslenme Uzmanı
Yorumlar 0