15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Her Yaşta Genç Görünmenin Sırrı

Sena Öğüt
24 Aralık 2016

Söz konusu cilt bakımı olunca her yaş aralığında uyguladığınız bakımlar, kullandığınız ürünler veya uygulama basamakları farklılık göstermektedir. Örneğin 20’li yaşlarınızda uygulamanız gereken adımları 30’larınızda uyulamaya başlarsanız etkisini görmeniz zorlaşacaktır veya çoğunlukla bir işe yaramayacaktır. Bu, cildinizin her yaş aralığında farklı ihtiyaçlara sahip olmasından kaynaklanır. 

Cilt bakımı konusunda bilinçli olmak ve belli bilgiler doğrultusunda hareket etmek her yaşta olduğumuzdan daha genç görünmemizin en önemli adımı olacaktır! Yıllardır yaşlarından şüphe duyduğumuz birbirinden güzel kadınlar doğru cilt bakım adımlarını doğru yaşlarda uygulayarak mükemmel görünmeyi başarıyorlar. Merak etmeyin, artık sizler de yaş grubunuza uygun cilt bakımı adımlarını keşfederek ilerleyen yılların size sadece güzellikler getirmesini sağlayabileceksiniz. Okumaya devam edin ve her yaşta genç görünmenin sırlarını keşfedin…

20’li Yaşlar İçin En İyi Cilt Bakım Rutini

her-yasta-genc-gorunmenin-sirlari-popvizyon

Yirmili yaşlardaki cilt problemleri uyku düzensizliği, kariyer başlangıcındaki veya okul hayatındaki stresler, alkol veya sigara kullanımı gibi sebeplere bağlıdır. Henüz gözümüze çok batmasa da 25 ve sonrasında ince çizgiler kendini göstermeye başlar. Bu yaş aralığında cildimizin dayanıklığını arttırmaya yönelik, güneş koruma ve C vitamini içeren bakım rutinleri uygulamalıyız.

Temizleme:

 Makyaj temizliğinde, kremsi makyaj temizleme ürünlerini kullanmalıyız. Bu ürünler cildi kurutmadan nazikçe makyajı temizlemeye yardımcı olur.

Koruma: 

Her gün UVA ve UVB korumalı, hafif yapıdaki bir nemlendiriciyle cilt dış etkenlere karşı korunmalıdır.

Önleme: 

Hafif baş göstermeye başlayan ince çizgileri yok etmek ve cilt tonunu eşitlemek için yatmadan önce antioksidan ve C vitamini bakımından zengin bir serum uygulanmalıdır.

Tedavi:

Zaman zaman belli sebeplerle bazı cilt bozuklukları meydana gelebilir. Leke tedavisi için salisilik asit ve benzoil peroksit içerikli ürünler kullanılabilir.

30’lu Yaşlar İçin En İyi Cilt Bakım Rutini

her-yasta-genc-gorunmenin-sirlari-popvizyon

Otuzlu yaşlarda güneş lekeleri ve ince çizgileri daha net olarak görmeye başlarız. Bu yaş aralığında özellikle cildimizi ölü hücrelerden arındırmaya dikkat etmeliyiz. Çünkü yirmili yaşlarda cildimiz her 14 güne bir doğal olarak kendini yenilerken, otuzlu yaşlarımızda her 35 günde bir kendini yenilemeye başlar. Doğal yenilenme rutini uzayınca, bize de buna destek olmak düşer.

Ölü Hücrelerden Arındırma: 

Bu yaşlarda şu çift aşamalı temizleme rutinine dikkat etmeliyiz: Makyajı temizlemek ve nazikçe ölü hücreleri temizlemek. Böylece cildimizdeki kolajen üretimini desteklemiş oluruz.

Koruma: 

Özellikle göz çevresinde görülmeye başlayan çizgiler için gündüz güneş koruyucu bir göz çevresi kremi, gece ise nemlendirici bir göz kremi mutlaka uygulamalıyız.

Nemlendirme: 

Gündüz güneş koruyucu uygulamadan önce, antioksidan bakımından zengin bir tonik ve serum uygulamak şart!

Cilt Tonu:

Cilt bakım rutininize retinol eklemek, cildinizin tonunu ve genel yapısını eşitleyecektir. Ancak güneş ışınları retinolü etkisiz hale getirir veya farklı tepkimelere yol açar. Bu sebeple retinol içerikli ürünleri gece yatmadan uygulamak etkisini çok daha yoğun olarak görmemizi sağlar.

40’lı Yaşlar İçin En İyi Cilt Bakım Rutini

her-yasta-genc-gorunmenin-sirlari-popvizyon

Kırklı yaşlarda, mimiklerden kaynaklı oluşan çizgiler derinleşir. Göz çevresi, alın ve ağız kenarları bu çizgilerin yoğun olarak görüldüğü yerlerdir. Estrojen üretiminin azalmasıyla cilt kurumaya meyilli bir hal alır. Yani bu yaş aralığında kolajen üretimini arrtıracak ve nemlendirecek ürünlere çok ihtiyacımız olur. Peptid ve benzeri içeriklerle yüzümüzü ve boynumuzu yaşlanmanın belirgin etkilerinden koruyabiliriz.

Temizleme:

Cildi kurutmayan temizleme ürünleriyle cildimizi temizlerken aynı zamanda nazikçe ölü hücreleri arındıran ürünler tercih etmeliyiz. Sert, çok tanecikli peeling ürünleri bu yaş aralığında cildimizde tahrişlere sebep olabilir.

Yeniden Yapılandırma:

Eğer hala kullanmaya başlamadıysanız retinol ve peptid içerikli ürünleri cilt bakım rutinimize ekleyerek kolajen üretimini desteklemeliyiz.

Yaşlanma Etkilerini Azaltmak:

Özellikle boyun bölgesi için yaşlanma karşıtı ürünler kullanmak ve cildimizi desteklemek de oldukça önemli!

Nemlendirme:

Yüksek oranda gliserin ve peptid içeren yoğun nemlendiricileri gece ve gündüz düzenli olarak uygulamalıyız.

50’li Yaşlar İçin En İyi Cilt Bakım Rutini

her-yasta-genc-gorunmenin-sirlari-popvizyon

Elli ve üzeri yaş grubu için cilt bakımında en çok dikkat edilmesi gereken şey cildi nemlendirmek olmalıdır. Cilt hücrelerindeki zayıflama, kırışıklıklara ve düşmelere sebep olur. Peptid, retinol ve amino asit gibi zengin içeriklere ek olarak lazer tedavileri ve müdahalesiz cilt gençleştirme seçenekleri değerlendirilebilir.

Temizleme:

Nem veren krem temizleyiciler cildi temizlerken aynı zamanda nemlendirir ve bu da özellikle bu yaş grubu için arzulanan bir özelliktir.

Yaşlanma Etkilerini Azaltma:

Geceleri nemlendirici öncesi kesinlikle retinol içerikli yaşlanma karşıtı bir ürün uygulanmalıdır.

Yeniden Yapılandırma:

Gündüz güneş koruyucu öncesi yüksek oranda peptid içeren serum uygulanmalıdır Böylece kolajen üretimi desteklenebilir.

Koruma:

Retinol cildi güneşe karşı hassas bir hale getirebilir. Güneş koruma faktörü içerek nemlendiriciler kullanılarak, güneşin cildimize verdiği zararı en aza indirebiliriz.

Her Yaşta Genç Görünmenin Sırrı

Popvizyon Editörü / İngilizce Öğretmeni. Kedi velisi.
Yorumlar 0