15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

İlişkinizde Doğru İletişim Kurmanın Yolları

Kemal Kayaoğlu
11 Aralık 2016

Partnerinizle mutlu bir beraberliğin sağlanması için en önemli kurallardan  biri iyi iletişim kurmaktır. Karşı taraf ile iletişim kurma yönteminiz ve tavrınız aynı şekilde size geri dönüş sağlar. Yani iyiliğinizle paralel olarak siz de aynı muameleyi görürsünüz. Bu sağlıklı iletişimi kurabilmek tecrübelere dayalı olarak belli başlı özellikleri beraberinde getirir. Karşı tarafın iletişim tarzı ne olursa olsun, kendisine saygısı olan erkek bu doğrularından vazgeçmeyeceğini bilir. Sadece evli çiftler için değil aynı zamanda tüm sevgililer için de geçerli olan doğru iletişime giden yolda sizlerle 5 fikir paylaşmak istiyorum. Gelin bunlara beraber bakalım. Şahsen üzerinde düşünülmesini gerektiğine inanıyoruz.

EMPATİ KURUN

Empati kurmak, yani kendinizi karşınızdaki insanın yerine koyabilmek çok fazla insanın sahip olduğu bir özellik değil. İşte bu yüzden etrafımızda uzun süren sağlıklı birliktelikler göremiyoruz. Fakat empati kurma konusunda çaba sarf ettiğiniz takdirde bütün sorunların çözümüne giden kapıları açmış olursunuz. Zor ama uğrunda denemeye değer bir yeti denilebilir. Heyecanlı tartışmalar yaşadığınız anlarda seslerin yükselmesi yerine bir adım geriye çekilecek karşıdakini ve size ne anlatmaya çalıştığını anlamak, hem onu hem de kendinizi tanımak adına da size fevkalade yardımcı olacaktır.

PASİF AGRESİF TAVIRDAN VAZGEÇİN

Partneriniz ile açık konuşmak her zaman en iyi iletişim yöntemidir. Kimse kimsenin beynini okuma yeteneğine sahip olmadığına göre düşüncelerinizi net bir şekilde ifade etmeniz karşı tarafın sizi daha iyi anlamasını sağlayacaktır. Beraberliğiniz bir oyun olmadığı gibi burada kazanan veya kaybeden taraf ta yoktur. Bir tarafın mutsuzluğu kaçınılmaz olarak diğer tarafı da etkileyecektir. Değer verdiğiniz insana olabildiğince şeffaf olun. Sıkıntı duyduğunuz konularda sessiz kalarak argo tabirle ‘trip’ atmak yerine konuşmayı tercih edin. Her şeyi sükunet içinde halletmeye çalışın.

FARKLI DÜŞÜNCELERE SAYGI GÖSTERİN

Beraber olduğunuz kişiyle birbirinizi sevmeniz, her konuda aynı fikirde olacağınız anlamına gelmiyor. Tabii ki hayat görüşleriniz ve yaşam tarzınızın belli oranda paralellik göstermesi gerekir ki siz de bu yüzden birbirinizi seçmişsinizdir. Herhangi bir konuda karşı tarafın sizin gibi düşünmediğini fark ettiğinizde onu dinlemeye devam edin ve neden böyle düşündüğünü anlamaya çalışın. Bu yöntem, sizin hakkında konuştuğunuz konuya farklı bir pencereden bakmanızı sağlayacaktır. Yeter ki açık olun. En sonunda o konuda aynı fikirde olmadığınızı kabul etseniz bile karşıdakine saygı göstermeye devam edin. Herkesin sahip olduğu farklı hayat tecrübesinden çıkardığı dersler farklıdır.

SIK SIK KONUŞUN

Ne kadar konuşursanız o kadar iyi. Her şey gibi beraber konuşabilmek de pratik isteyen bir yetenektir. Yani ne kadar çok paylaşılırsa, ilişki iki taraf için de o kadar kolaylaşır. Doğru şekilde iletişim kurabilmenin temel yapı taşı her daim konuşmaktan geçer. Kesinlikle konuşmak için derin duygusal konuların veya sorunların gün yüzüne çıkmasını beklemeyin. İletişiminizi her zaman belli bir seviyede tutun.

SESSİZ KALMANIZ GEREKEN ANLARI FARK EDİN

Konuşmanın her zaman iyi olduğunu söylesek bile, bazen gereken durumlarda sessiz kalmak ilişki için en sağlıklısı olacaktır. Düşünmeden konuşarak bir kere ağzınızdan çıkan cümleleri geri almak gibi bir şansınız yok. Sadece dinlemeniz gereken doğru anın ne zaman olduğunu kendinizi kontrol ederek öğrenmelisiniz. Sessizlik yıkıcı ve yaralayıcı şeyler söylemekten çok daha iyidir.

İlişkinizde Doğru İletişim Kurmanın Yolları

Popvizyon Erkekçe Editörü — Erkek dünyasına ait her şey!
Yorumlar 0