15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

İnstagram Fenomeni Mustafa Seven’den Fotoğraflarla 3 Şehrin Hikayesi

Özkan Özcan
3 Ocak 2017

 İnstagram’da dünya çapında ün kazanan ve uluslararası düzeyde 256 bin takipçisi bulunan Türkiye’de uzun yıllar birçok basın kuruluşunda fotoğrafçılık yapan Fotoğraf sanatçısı Mustafa Seven’in İstanbul, Bakü ve Tiflis’te çektiği fotoğraflardan oluşan ArTriangle Şehir Hikâyeleri başlıklı sergi, üç kentin hikâyesi eşliğinde  42 Maslak Art!SPACE Gallery’de…

Mustafa Seven uzun yıllar fotografın birçok alanında üretim yapmış ve bunları farklı mecralarda bizlere sunmuş bir fotografçı. Seven’in son yıllardaki yayın mecrası ise; instagram. Şimdiyse Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’de faaliyet gösteren Pasha Bank’ın katkılarıyla bir araya getirdiği seçki yaklaşık bir yıllık bir çalışmanın ürünü olarak sergileniyor.

Proje, üç şehrin ortak yanları ve insan hikâyeleri üzerine kurgulanmış…

Seven “Aslında iki şehri de önceden tanımıyorum. Bu da anladım ki benim için çok doğru bir şeymiş. Projeye başlamadan önce bu şehirlere ziyaretler yaptım ve ortaklıklar, benzerlikler bulmaya çalıştım. Sergiyi bunun üzerine kurmak istiyordum, yani üç şehrin ortak yanları ve insan hikâyeleri üzerine… O yüzden de oraları bilmemek, hiçbir etkileşim kurmamak adına benim için önemliydi. Bunu bir avantaj olarak kullanmak istiyordum ve öyle de oldu. Her iki kente de hiç fotoğraf çekmediğim birer haftalık seyahatler yaptım, insanlarla tanışıp sohbet etmek için. O zaman farkettim ki gerçekten çok benzer noktaları var bu şehirlerin. Bakü ile örneğin şehir olarak değil belki ama kültürel olarak çok benzerliğimiz var, aynı dokuya sahibiz. Tiflis ise hem kültürel açıdan, hem şehir olarak, mimari açıdan, insanları olsun, binaları olsun, küçük bir İstanbul prototipi adeta.Hatta özlediğimiz, hayalini kurduğumuz, bozulmamış İstanbul’u görüyorsunuz sanki.”

ArTriangle Şehir Hikâyeleri -2ArTriangle Şehir Hikâyeleri

‘İnsanı şehrin dokusundan ayırmayı fotoğrafçı olarak çok sevmiyorum ben. İnsanı genelde mekânın içinde görmek istiyorum. Tabii ki sadece portre çektiğim alanlar da var, ama bu proje için ağırlıklı olarak bilinmeyen bir şeyi anlatmaya çalıştım. Önyargıları kıracak bir şey yapmak istedim.’ diyor.

Mustafa Seven’in ArTriangle Şehir Hikâyeleri başlıklı sergisi 31 Ocak 2017 tarihine kadar 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de görülebilir.

Yorumlar 0