15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

İstanbul’un Arka Sokak Lezzetleri

Özkan Özcan
27 Kasım 2016

İstanbul’un arka sokaklarındaki lezzet dünyasını keşfedin !

2015 yılında yayınlanan kitapta İki yazar yemekleri ve atmosferiyle keyif aldıkları 70 mekânı yazı ve fotoğraflarla anlatıyor.

lezzetİki lezzet avcısı ve blog yazarı; Yigal Schleifer ve Ansel Mullins, ödüllü web sitelerini bir cep kitabına taşıdıkları  ‘İstanbul Arka Sokak Lezzetleri’ İngilizce baskısından sonra Türkçe edisyonuyla lezzet takipçileriyle buluştu geçen yıl.

Ansel Mullins ve Yigal Schleifer’ın birlikte kaleme aldığı ‘İstanbul Arka Sokak Lezzetleri’, yemek yemeyi sevenler için gerçekten ‘yemek’ servis eden yerlerden bahsediyor, abartılmış mekânlardan uzak duruyor. Kitap, sokak arabasında satılan geleneksel nohutlu pilavdan mahalle meyhanesine, şehrin her yanındaki ‘İstanbul’un ruhunu taşıyan yemekleri’ sunan küçük yerel yeme-içme mekânlarına odaklanıyor. Kenti yerel halkın gözüyle görüp, hiç danışmanlık almadan İstanbul’un gizli lezzet hazinelerini keşfetmeye rehberlik yapan kitap, görsel zenginliğiyle de dikkat çekiyor.

sokak yemekleriEş-yazar Yigal Schleifer ise kitabı oluşturma nedenlerini; ‘İstanbul yemek için dünyanın en büyük kentlerinden biri. Fakat, şimdiye kadar, İstanbul’un otantik yemek zevkini keşfetmek isteyenlere uygun gerçek bir rehber yoktu. Biz, bu kitapla iştahını izleyerek seyahat eden ve sadece yerel halkın bildiği yönüyle İstanbul’u keşfetmek isteyenler için bunu değiştirmek istedik ‘ sözleriyle ifade ediyor.

Kitabı okuduğunuzda Kebabın ötesinde Türkiye’de, Balkan, Kafkas ve Ortadoğu mutfaklarının izlerini taşıyan pek çok yerel lezzet ve restoran var. Türk mutfağının bütün örneklerini bulabileceğiniz bu şehirde, nerede ne yemeniz gerektiğini biliyor olacaksınız.

Yorumlar 0