15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Kötü Bir İlişkide Olduğunuzun Belirtileri

Kemal Kayaoğlu
29 Aralık 2016

Sizin için doğru olan insanla bir ilişki içinde olmanın sizi iyi hissetireceği birçok olumlu yan var. Fakat mutlu olduğunuzu sandığınız ilişkiniz size fark etmeden zarar da veriyor olabilir. Dışarıdan mutlu görünen bir ilişkinin aksine içindeki bireylerin yaşadığı hayatlar farklılık gösterebilir. Sevmek ve sevilmek tabii ki harika duygular fakat bazen sadece bunlara sahip olmak bir bireye yetmeyebilir. İlişki temelinin sağlam olarak oluşturulması için gereken güven, iletişim, saygı, arkadaşlık ve kişisel alanın yaratılması gerekir. Bunlardan birinin bile olmaması ilişki içindeki bireye o fark etmeden zarar verebilir.

Sağlıksız olduğunu düşündüğünüz bir ilişki içinde olmanız bu birlikteliği hemen bitireceğiniz anlamına gelmiyor. Önemli olan husus, sorun saptandıktan sonra partnerizinle beraber çözüm için çaba sarf etmektir. Çünkü bir tarafın ilişkideki herhangi bir konudan duyduğu rahatsızlık en sonunda diğer tarafı da olumsuz etkileyecektir. Tabii ki bazı şeyler için çok geç olduğunu ve tamir edilemeyeceğini düşünüyorsanız, sizi mutsuz eden bir ilişkiyi sonlandırmak da size iyi gelebilir.

Hem kendinizin hem de ilişkinizin sağlıklı olduğundan emin olabilmek için aşağıdaki fikirleri sizlere paylaşıyoruz. Şahsen bunların üzerinde düşünülmeye değer olduklarına inanıyoruz. Unutmayın, sağlıklı bir birliktelikte her iki taraf da ‘birey’ olmayı başarabilmiştir.

BİRLİKTELİĞİNİZ GÜVENDE DEĞİL

İkide bir ayrılıp tekrar barışarak ilişkiye yeniden başlamak, ilişkinizin ciddi bir problem içinde olduğunu gösterir. Sonuçta bu konu çocuk oyuncağı değildir. Aklınıza ayrılma fikrinin geldiği bir birliktelik güvende olmadığınızı gösterebilir.

KARARLARI TEK TARAF ALIYOR

Sağlıklı bir ilişkide alınan kararlar her iki tarafı da mutlu edecek şekilde dengelenir. Her bireyin kendi fikri, önerisi ve yapmak istedikleri vardır. Bunlar kesinlikle karşıdaki insan tarafından domine edilmemelidir. Alınan kararlarda söz sahibi olmanız gerekir. Sürekli bir taraf fedakarlık yapıyorsa durup düşünmek gerekir.

BERABER DEĞİLKEN MUTLU OLAMIYORSUNUZ

Beraberken mutlu olabilen çiftlerdeki bireylerin en büyük özelliği yalnız kaldıklarında da kendileriyle kaliteli vakit geçirip mutlu olmalarıdır. Bu, insanın kendisiyle barışık olabilmesiyle gerçekleşir. Bütün ruh halini ve dolayısıyla mutluluğunu karşı tarafa bağlayan birey, hayatından partnerinin çıkmasıyla kendini çok ciddi bir boşluk içerisinde bulur. Sağlıklı ilişkinin sırrı, bireylerin beraberken de yalnız kalabilmeleridir.

KENDİ ARKADAŞLARINIZ YOK

Özellikle bizim kültürümüzde çok sık yaşanan bir durum. Beraber olduğunuz sevgiliniz veya eşiniz arkadaşlarınızla şu veya bu sebep yüzünden rahatça vakit geçirmenize izin vermiyor. Dolayısıyla birey olarak kendi sosyal hayatınız kısıtlanıyor, mutsuz oluyorsunuz ve sonunda bu durum ilişkinize olumsuz yansıyor. Sürekli kontrol altında tutulduğunuz ve kendi sosyal hayatınızı yaşayamadığınız bir ilişki hiç ama hiç sağlıklı değildir.

HER YAPTIĞINIZI AÇIKLAMAYA MECBUR KALIYORSUNUZ

İlişkide her birey kendi yaptıklarından sorumludur. Kimse kimsenin annesi, babası olmadığına göre hayatınızı yaşamak için izin alma mecburiyetiniz olmamalı. Yapacağınız şeyler için partnerinizden izin almak ile partnerinize haber vermek arasında çok büyük fark vardır.

Kötü Bir İlişkide Olduğunuzun Belirtileri

Popvizyon Erkekçe Editörü — Erkek dünyasına ait her şey!
Yorumlar 0