15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Meyve Yemek Şişmanlatır Mı?

Büşra Düzyol
12 Mart 2017

Sebze ve meyveler niyetimizden çok önemli yer tutan desin gruplarıdır. Son zamanlarda daha çok konuşulan ‘meyve yemek şişmanlatır mı?’ sorusuna gelin hep birlikte cevap arayalım.

Meyveler tadı tatlı olan besinlerdir. Ve bu tatlı tat içerdiği şekerden kaynaklanır. Meyvelerde bulunan şeker çoğunlukla sindirimi gerek duymadan kana geçen ve bu nedenle Monosakkarit grubuna giren fruktoz adı verilen meyve şekeri olarak bilinir. Sadece fruktoz değil aynı zamanda da Bir çok meyve glikoz da içerir. Meyvenin kalori değeri içerdiği şeker, nişasta, paso miktarına göre değişir.

Günlük almamız gereken meyve ve sebze miktarı uzmanlarca 5 -6 porsiyondur. Ancak bunu sadece meyveye indirgersek aldığınız kalori miktarı oldukça yükselebilir. Yüksek kalori almak tabii ki de kilo almanıza neden olacaktır.

Meyve konusunda dikkat etmemiz gereken bir nokta ise meyve şekerinin farklı yollardan metabolize olması nedeniyle diğer karbonhidrat kaynaklarına göre çok daha çabuk yağa dönüşmesidir. Peki, bu meyve yemememiz gerektiğini mi söylüyor?

Tabii ki de hayır. Çünkü meyve yediğimiz zaman sadece şeker almış olmuyoruz günlük almamız gereken vitamin ve mineralleri de meyvelerden sağlamış oluruz. Çok fazla meyve yemek ya da meyveyi hiç yememek sağlıklı beslenme kuralları için uygun tabirler maalesef değil.

Metabolizmamızın hızlanması, kendimize enerjik hissetmemiz, genel sağlığımızı korunması için meyvelerin içinde bulunan vitaminleri günlük olarak mutlaka almamız gerekmektedir. İyi hesaplanmış ve iyi düzenlenmiş bir diyette bulunan meyve kilo almanıza neden olmaz. Aynı zamanda meyve yerken kabuklarıyla birlikte yerseniz bol miktarda posa da vücudunuza almış olursunuz. Vücudumuz için oldukça gerekli olan posa miktarı ise sizin metabolizmanızı hızlandırdığı gibi aynı zamanda da sindirim sisteminizi düzenleyecektir.

Meyve Yemek Şişmanlatır Mı?

Diyetisyen / Beslenme Uzmanı
Yorumlar 0