15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Neden Kilo Veremiyoruz?

Büşra Düzyol
4 Eylül 2016

Yaz bitti. Ve bizim yaz tatili fazlalıklarıyla yüzleşme vaktimiz geldi. Kimimiz fit olmak için bu yazı pas geçmişken, kimimiz de yaz tatili kaçamaklarıyla üstüne biraz daha fazla kilo ekleyip yazı bitirdik. Her şeyi denemenize ve bazen hiçbir şey yememenize rağmen neden kilo veremiyorsunuz? İşte cevabı!

  • Uyku düzeninizi gözden geçirin.uyku

Uyku hormon sistemini düzenleyen en önemli insani aktivitedir. Her gün 6-8 saat arasında uyku uyumanız bütün hormonal dengenizi tekrar düzenler. Kalitesiz uyku kilo verme hızınızı yavaşlatır. Eğer kilo veremiyorsanız uyku düzeninizi gözden geçirmelisiniz.

  • Ne kadar hareket ediyorsunuz?hareket

Kilo vermek için elimden geleni yapıyorum demeden önce ne kadar hareketli bir yaşam sürdüğünüzü düşünün. Hareketsiz yaşayan bireyler ne kadar iyi kilo verme diyeti yaparlarsa yapsınlar istedikleri vücuda kavuşamazlar. Bu nedenden dolayı günde 40 dk tempolu bir yürüyüş yapmayı unutmayın!

  • Hiçbir şey yemedim demek öğün atlamaktır!öğün atlamak

Siz gün içerisinde hiçbir şey yemedim kesin kilo vereceğim diye düşünürken vücudunuz aç kaldığı zor zamanları için yağ biriktirmeye devam eder. Öğün atlamak sağlıksız bir seçimdir. Bunun yerine düzenli bir diyet programına uymayı seçin. Eğer bir şey yiyecek vaktiniz yoksa hiç bir şey yememektense tarçınlı yoğurt tüketmeyi tercih edin!

  • Stresten uzak durun!stres

Stres kilo vermenin en büyük düşmanıdır. Stresli bir beden kilo vermeyi reddeder bu neden dolayı stresten uzak kalacak aktiviteler bulmaya çalışın. Yoga yapmak sizi stresten uzaklaştıracak ve arındıracaktır.

  • Soslara dikkat!sos

Siz sadece bir salata yediğinizi ama kilo aldığınızı söylerken salata soslarını atlıyor olabilirsiniz. Salata sosları genellikle bol kalorili ve yağlıdır. Siz salata yiyip akşam yemeğini hafif geçirdiğinizi düşünürken tam tersi bir durum yaşıyor olabilirsiniz.

  • Davetler, toplantılar, partiler = arkadaş baskısı…arkadaş baskısı

Siz bir barbekü partisinde arkadaşınızın ısrarıyla hepsinden biraz tatmayı kabul ederken almanız gerekenden fazla kalori alıyor olabilirsiniz. Bunun çözümü sağlıklı olarak gözünüze kestirdiğiniz bir yemeği bol salatayla tüketmek olacaktır. Tabii ki zayıflama diyetinize uygun bir şekilde!

  • Ve gerçekçi olun.hedef

Vermek istediğiniz kilonun kaç kilo olduğu, ne kadar süre içinde vermek istediğiniz konusunda realist olmak sağlığınız ve motivasyonunuz için çok önemlidir. Çünkü gerçekçi hedefler belirlemediğinizde ya onlara ulaşmak için sağlığınızdan olacaksınız ya da diyet yapmaya, sağlıklı yaşama olan inancınızı sarsacaksınız. Bunları yaşamamak için sizi mutlu edecek sağlıklı hedeflere koşun! Başarabilirsiniz!

Neden Kilo Veremiyoruz?

Diyetisyen / Beslenme Uzmanı
Yorumlar 0