15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Ramazan Sofranızdan Eksik Etmemeniz Gereken 5 Besin

Büşra Düzyol
8 Haziran 2017

Ramazan ayının son günlerine yaklaşırken bir çoğumuzun bedeni oruç tutmaya alıştı. Bu kısa süreli yeni yemek düzeninize alıştıktan sonra metabolizmanız için sofranızdan eksik etmemeniz gereken bazı besinler olduğunu unutmamalısınız.

MADEN SUYU

Mineralli su seçeneklerini de tercih edebilirsiniz. Gün boyunca vücudunuz besinsiz ve susuz kaldığı için ter ile birlikte kaybettiğiniz mineralleri geri kazanamaz. Bu yüzden günlük mineral ihtiyacınızı karşılamak için iftar ile sahur arasında istediğiniz bir saatte maden suyu içmeyi ihmal etmemelisiniz.

YUMURTA

Ramazan ayının başından beri danışanlarıma sürekli önerdiğim tek besin; yumurta! Özellikte sahurda hem protein ihtiyacınızı karşılamak için hem de sizi gün içerisinde tok tutması için mükemmel bir seçenek. Omlet ya da haşlama şeklinde tüketebilirsiniz.

KEFİR

Oruç tutarken karşılaşılan en büyük problemlerden biri sindirim sorunları olmakta. Sindirim sisteminizin düzenli çalışabilmesi için  her gün probiyotik kullanmaya özen göstermelisiniz. Özellikle sahur menünüze kefir eklemeyi ihmal etmemelisiniz.

YULAF

Klasikleşmiş Ramazan menülerinin dışına çıkabiliyorsanız yulaf tam da size göre bir besin. İçerdiği lif sayesinde sindirim sisteminizin çalışmasını sağlarken; proteinden çok zengin bir tahıl olduğu için de uzun süre sizi tok tutacaktır. Sahur menünüze en az 2 yemek kaşığı yulaf ekleyebilirsiniz.

HER ÇEŞİT SALATA

Ramazan ayında çok tuzlu ve yağlı olmadığı sürece tükettiğiniz salatanın çeşidi çok da önemli değildir. Önemli olan lif ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz sebzelerin yer aldığı salatayı tüketmeniz olacaktır. Hem iftarda hem de sahurda mutlaka en az bir kase salata tüketmelisiniz.

Ramazan Sofranızdan Eksik Etmemeniz Gereken 5 Besin

 

Diyetisyen / Beslenme Uzmanı
Yorumlar 0