15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Sabah Salatası Tarifi

Büşra Düzyol
31 Aralık 2016

Sabah kahvaltısında salata olur mu diye düşünmeyin. Bu gece boyunca biraz fazla kaçırabiliriz. Yılbaşında içeceğimiz birkaç kadeh şarap, harika bir yılbaşı yemeği derken kilo almamak elde değil. Bir diyetisyen olarak bugünlerde size yapacağım en büyük öneri mümkün olduğunca diyette kalmanız olacaktır. Bunu yapabilmek pek mümkün değilse mutlaka öğünlerinizi daha hafif bir hale getirin. Kaloriyı kısabildiğimiz her öğün bizim yanımıza kar olarak kalacaktır. Bu nedenden dolayı yılbaşı öncesi size çok basit ve bir o kadar da hafif olan sabah salatası tarifim var.

MALZEMELER
İki yumurta
Bir dilim tam buğday ekmeği
Bir avuç roka
Taze rendelenmiş karabiber
Tercihen tuz
YAPILIŞI
Bu tarifteki en önemli nokta yumurtalarınızın piştikten sonra oda sıcaklığında olmasıdır.
Bir dilim ekmeğinizi ekmek kızartma makinasına ya da tost makinasına ısınması ve kızarması için koyun.
Bir yandan iki yumurtanızı kaynamış suyun içerisine pişmesi için koyabilirsiniz. Fotoğraftaki kıvamı elde edebilmek için 5 dakika 15 saniye kaynatmanız yeterli olacaktır.
Yumurtalar pişerken bir kaseyi buz ile doldurun. Yumurtalar 5 dakika 15 saniye kaynadıktan sonra onları alıp buz dolu kaselerin içine koyun. Birkaç dakika bekledikten sonra kabuklarını sayabilirsiniz.
Başka bir kasenin en altına kızarmış ekmeğimizi üstüne bir avuç iyice yıkadığınız rokayı üstüne de kayısı kıvamında pişirdiğiniz yumurtaları koyun.
İşte hazır afiyet olsun!

Sabah Salatası Tarifi

 

Diyetisyen / Beslenme Uzmanı
Yorumlar 0