15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Saçlarımızı En Doğru Şekilde Nasıl Yıkamalıyız?

Sena Öğüt
7 Ocak 2017

Hepimiz saçlarımızı en doğru şekilde yıkadığımıza inanırız. Her şeyden önce bunun basit bir uygulama olduğuna hemfikiriz. Ancak gerçekten doğru yıkıyor muyuz? Duşta uyguladığımız şampuan saçlarımızın dolgunluğunu ortaya mı çıkarıyor yoksa gizlenmesine mi sebep oluyor?

Genel olan bir durum var ki, bu doğru bir adım: Saçları iki kere şampuanlamak! Alexa Chung, Alicia Vikander ve Rosie Huntington-Whiteley gibi ünlü isimlerin saç bakım uzmanı George Northwood‘da bu uygulamayı destekliyor. Saçlarımızı en doğru şekilde yıkama konusunda, Northwood’un önerilerine kulak verelim…

george-northwood-popvizyon

Bir çok kadın saçlarını en doğru şekilde yıkadığını düşünüyor. Ancak her duş sonrası mat, donuk ve parlamayan saçlarını gördüğünde altında başka sebepler arıyor. Saçlarınızı iki kez şampuanladığınızda ilk şampuanlama saçlarınızdaki fazla kir ve yağı arındırır. İkinci uygulama ise derinlemesine temizlik sağlar ve saçlarımızı dolgunlaştırır.

sac-yikama-popvizyon

Saç yıkama sırasında en çok yapılan hatalardan birisi ilk şampuanı çok fazla kullanmaktır. İhtiyacınızdan fazla kullandığınız şampuan, her ürün gibi saç derinizde kalıntı bırakacaktır. Üstelik saçları iki kere yıkamak her defasında daha fazla şampuan değil, daha azını kullanmayı amaçlar. Her şampuanlama için iki metal para büyüklüğünde ürün yeterli olacaktır.

sac-yikama-popvizyon

İlk yıkamada temizlik duygusunu yoğun bir şekilde hissedemeyebilirsiniz. Çünkü sadece saçlarınızdaki fazla kir ve yağ ortadan kalkacak. İlk şampuanlama için, sampuanı iki elinize de dökün, ardından ovalayarak ellerinize yayın ve ellerinizi her yere ulaşacak şekilde saçlarınızın arasından geçirin. Bunu harici yıkama olarak adlandıran Northwood, ikinci şampuanlamaya en uygun ortamı bu şekilde sağlayabilecceğinizi söylüyor.

sac-yikama-popvizyon

Her saç tipi için saç yıkama rutini 2-3 günde bir şeklinde olmalıdır. Saçları çok kıvırcık olanlar için bu süre bir iki gün kadar uzayabilir. Saçlarınızı uygun ölçülerde şampuan kullanarak iki kez yıkamaya başladıktan sonra, daha dolgun ve geç kirlenen saçlara sahip olduğunuzu farkedeceksiniz.

Söz konusu saç kremi olunca, saç tipine göre farklı uygulamalar yapmak gerekiyor. Örneğin, seyrek saçlı kadınların saç kremi kullanması şart değildir. Ancak ellerinin altında mutlaka saçları zarar vermeden taramalarınız sağlayacak bir tarak bulunmalıdır. Diğer saç tipleri saç kremini sadece saç uçlarına uygulamalıdır. Çok kuru ve cansız saçlara sahip olan kadınlar ise saçlarının tamamına uygulama yapabilirler.

sac-yikama-popvizyon

Saç kremi uygulamadan önce saçlarınızı kıvırarak fazla suyu sıkmalısınız. Çünkü çok ıslak saç, kullanılan ürünü seyrelterek etkisini azaltacaktır. Saçlarınız balyajlıysa veya kesime ihtiyaç duyuyorsa saç uçlarına ve boylarına uygulayabilirsiniz. Eğer saçlarınız çabuk yağlanıryorsa, duş sonrası kullanılan ve duurulanmayan krem veya spreyler kullanabilirsiniz. Bu ürünler banyoda kullanılanlara göre daha hafif yapıdadır, dolayısıyla yağlanma süresini uzatabilirler.

Kısacası saçlarınıza uygulamanız gereken ürün miktarını iyi belirlemeniz gerekiyor. Böylece saçlarınızda çok ürün kullanma sebebiyle oluşan yağlanma, fazla kuruluk gibi sorunların önüne geçmiş olursunuz. Saçlarınızın sönüklüğünden şikayetçiyseniz yıkama rutinleri arasında kuru şampuan kullanabilirsiniz.

Saçlarımızı En Doğru Şekilde Nasıl Yıkamalıyız?

Popvizyon Editörü / İngilizce Öğretmeni. Kedi velisi.
Yorumlar 0