15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Serbest Öğüne Dikkat

Büşra Düzyol
1 Mayıs 2016

Sıkı bir diyet programı uyguluyorsunuz ancak canınız tatlı yemek mi istiyor? Ya da sadece küçük bir lahmacun nefsinizi köreltir mi? Canınız arada serbest öğünler istiyor olabilir. Araştırmalar arada yapılan serbest öğünlerin niyet motivasyonunu arttırdığını söylemektedir. Bu serbest öğünler siz diyetteyken daha motive olmanıza sağladığı gibi aynı zamanda diyetinizi engelliyor olabilir. peki serbest öğün yaparken dikkat etmemiz gereken kurallar nelerdir?

1- Serbest öğününüz sadece haftada bir kere olsun.

Aynı hafta içersinde hem tatlı kaçamağı hem de istediğiniz bir fast foodu yemeyin. Çünkü alacağımız fazla kaloriler bize yağ olarak geri dönebilir. Bunu belli bir sınırda tutabilmek için haftalık çok iyi disipline olduğunuz bir diyette sadece bir serbest öğün yapın.

2- Eğer serbest öğününüz bir akşam yemeği ise yanında mutlaka salata yemeyi ihmal etmeyin.

İstediğinizi yiyebilirsiniz diyoruz fakat dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan bir tanesi diyeti tamamen elden bırakmamak olacaktır. Yanında yiyeceğiniz bir kase salata lif ihtiyacımızı karşılayacak aynı zamanda da sindirim sistemizi rahatlatacaktır.

3- Su içmeyi ihmal etmeyin etmeyin.

Diyette tatil verirken elden bırakmamamız gereken en önemli alışkanlığınız su içme alışkanlığınızdır. Su içmek, yediğiniz tuzlu yiyeceklerin vücudunuzda ödem tutmasını engelleyecektir.

4- Gerekirse telafi edin.

Fazla kalorili yiyecekleri telafi etmenin bir çok yolu var. İsterseniz ertesi gün fazladan yarım saat daha fazla kardiyo antremanı yapabilirsiniz. Yada ertesi gün karbonhidratı biraz daha azalatmakta fayda olabilir.
Her şeye rağmen diyette motive kalmayı ihmal etmeyin.

Serbest Öğüne Dikkat

Diyetisyen / Beslenme Uzmanı
Yorumlar 0