15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Şiir Artık Her Yerde!

Özkan Özcan
9 Ağustos 2016

Şiir; duyguların en yalın şekilde dışa vurumudur!

Yıllarca ve bugünde nice önemli şair içinde yaşadıklarını, yaşadıklarından edindiği gözlemleri, yüreğinde yaşadığı coşkuları dile getirdiler ve getirmeye devam etmekteler. Kimileri geniş kitlelere hitap ettiler şiirlerle, kimi yalnızca sevdiğine özel yazdı içindekileri. Sevgisini, özlemini, sitemini, yakarışını, nefretini, gözlemini aktardı o sihirli kelimelerle. Kimi şiirler hak ettiği yeri buldu, kimi unutulup gitti. Ancak şiirler hep hayatımızda oldu ve kültürel alışveriş ve ortak duyguların ifade edilmesinde de önemli yer tuttu.

Şiir Artık Her Yerde !

7 ağustos yenikapı mitingi

Bugün bakıldığında toplumsal, birlik beraberlik duygularını bütünleştiren ifadeleri yine şiirlerle dile getirmek; Parti ve siyasi bir görüş ayrılığı gözetmeksizin, 7 Ağustos 2016 Pazar günü Yenikapı Mitingi’nde de yaşandı. O gün tüm siyasi parti liderleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da çeşitli şairlerin şiirleriyle halka, millete hitap ettiler. Şiirlerin bütünleştirici ve öz duyguların aktarımındaki rolü ve gücü adına da sevindiriciydi şiir okumaları.

Yenikapı’da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nde Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Arif Nihat Asya, Ahmet Cevad şiirlerinin yanı sıra , İstiklal marşımızdan da dizeler okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; İstiklal marşımızdan dizelerin yanı sıra, Arif Nihat Asya’nın ‘Dua’ adlı şiirini okudu.

Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yenikapı’da vatandaşlara Nazım Hikmet’ten dizeler okudu.

Başbakan Binali Yıldırım; Nazım Hikmet’in; “Emret ki ölelim emret Güneşi içiyoruz sesinde/ Akın var güneşe akın / Güneşi zapt edeceğiz, güneşin zaptı yakın!” dizelerini okurken, Ana Muhalefet Lideri Kemal Kılıçdaroğlu; “Dört nala gelip uzak Asya’dan / Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan / Bu memleket bizim / Kapansın el kapıları / Bir daha açılmasın / Yok edin insanın insana kulluğunu / Bu davet bizim / Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür / Ve bir orman gibi kardeşçesine / Bu davet / Bu hasret bizim” dizelerini seçti.

Başbakan Yıldırım ‘Bu Vatan Kimin’ şiirinden “Bu vatan, toprağın kara bağrında / Sıradağlar gibi duranlarındır / Bir tarih boyunca onun uğrunda / Kendini tarihe verenlerindir / Ardına bakmadan yollara düşen / Şimşek gibi çakan, sel gibi coşan / Huduttan hududa yol bulup koşan / Cepheden cepheyi soranlarındır” dizeleriyle başladığı konuşmasında ayrıca, Necip Fazıl’ın, “Allah’ın seçtiği kurtulmuş millet / Güneşten başını göklere yükselt / Avlanır, kim sana atarsa kement / Ezel kuşatılmaz, çevrilmez ebed” dizeleri, Ahmet Arif’in “Bunlar engerekler ve çiyanlardır, bunlar aşımıza ekmeğimize göz koyanlardır / Tanı bunları, tanı da büyü” ile Azeri şair Ahmet Cevad’ın “İnciler dök, gel yoluna / Sırmalar serp sağ soluna / Fırtınalar dursun yana / Selam Türk’ün bayrağına” dizelerini de okudu.

 

Yorumlar 0