15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Tarçın ve Bilimsel 5 Faydası

Büşra Düzyol
3 Ocak 2017

Tarçın sadece bir baharat değil aynı zamanda da doğal bir ilaç! Aromasının bu kadar güzel ve etkileyici olması tarih boyunca insanları etkilemiş bu nedenden dolayı da bilim adamlarını tarçın hakkında araştırmaya itmiştir. Kış aylarında kahve, salep gibi içeceklerde baharat olarak kullandığımız bu harika baharata da göz atmaya ne dersiniz?

1- Kolon kanserini önleyebilir.

tarçın

tarçın

Arizona Üniversitesinde mayıs 2015 tarihinde yayınlanan bir araştırmaya göre ; hayvanlardan üzerinde bir deney yapılmış. Ve farelere tarçın özütü olan sinamaldehid verilince hayvanları kanserden uzaklaştırabildiklerini söylüyorlar. Bir sonraki adım olarak bu deneyi insanlarda da deneyip daha genel bir sonuç almayı planlıyorlar.

2- Virüsleri öldürmek için harika bir silah olabilir.

tarçın

tarçın

New York Touro College’tan araştırmacılar Mikrobiyoloji Yıllık Toplantısı için kendi ön bulgularında birçok baharat ve besinle yaptıkları deneylerde tarçın özütünün bir grup yaygın virüsü 10 dakika içinde öldürdüğünü söylüyorlar. Bu da insanlar için tarçının anti-viral bir baharat olabileceğini kanıtlar nitelikte bir çalışma

3- Tarçın hafızanızı artırıyor.

tarçın

tarçın

Demansa sahip fareler üzerinde yapılan bir araştırmada ise tarçın özütü verilen farelerin labirent testinde bir süre sonra hafızalarını kullanarak daha iyi sonuçlar adlığı görülmüş(2014)( Journal of Basic and Clinical Physiology and Pharmacology)

4- Aynı zamanda diyabetinizi kontrol etmenize yardımcıdır.

tarçın

tarçın

American Journal of Lifestyle Medicine Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre Tip 2 diyabetli hastalar diyetlerine tarçın eklediği günlerde kan şekerini daha iyi dengeleyebildiklerini bildirmişler. Uzmanlar, tarçının hem düşük maliyetli hem de reçetesiz kullanılabilen bir baharat olduğu için özellikle diyabet hastalarının 1 tatlı kaşığı tarçın kullanımının olumlu olduğunu belirtiyorlar.

5- Regl dönemi kramplarını azaltıyor.

tarçın

tarçın

İran’da 80 kız öğrenci üzerinde yapılan bir araştırmaya göre regl dönemi başlangıcında tarçın tüketen kız öğrencilerinin daha az regl ağrısı çektiği bulunmuş. Ayrıca regl dönemi mide bulantılarının da olmadığını belirtmişler. Regl dönemi ağrılı geçen kadınlar için bu çok güzel bir haber! Regl döneminiz başladığında tarçın tüketmeyi ihmal etmemekte yarar var J

Diyetisyen / Beslenme Uzmanı
Yorumlar 0