15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Tartıya Çıkma Sıklığınız Kilonuzu Etkiliyor

Büşra Düzyol
30 Nisan 2016

Birçoğumuz diyete başlayıp bir süre sonra tartıdan korkmaya başlıyoruz. Diyet yaparken verdiğimiz emeklerin hemen karşılığını almak istiyoruz ancak dikkat bu kilo vermenizi baltalıyor olabilir!

Bir diyetisyen olarak diyette tartılma sıklığının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Öncelikle diyete başlarken mutlaka tartılın. Tartılın ki bu sizin başlangıç çizginiz olsun. Diyete başladınız günden itibaren ne kadar kilo verdiğinizi böylece çok daha iyi tespit etmiş olursunuz.

Peki, Diyetteyken ne kadar aralıklarla tartılmak gerekir?

Diyet yapıyorsanız her gün tartıya çıkmak çok doğru bir tercih değil çünkü bir süre sonra bu sizde bağımlılık yaratabilir. Aynı zamanda günlük olarak kilo vermeniz pek de mümkün değildir. Çünkü bir gece öncesinde kaçırdınız fazladan tuzlu bir biftek sanki kilo almışsınız gibi tartıda ufak değişiklikler yaratabilir. Bu da böbrek üstü bezlerinizden kortizol hormonunun salınımını artıracaktır. Ve kortizol hormonu maalesef ki kilo vermenize engel olan bir hormondur.

Diyette önerdiğimiz tartılma aralığı haftada birdir. Eğer profesyonel bir tartıda tartılalacaksınız mutlaka 3 saat aç olmalısınız. Aynı zamanda da iyi bir tartı alabilmek için son 1 saat su, çay, kahve, sigara içmemeniz gerekmektedir.

Eğer evde tartılıyorsanız, uyandıktan 20 dakika sonra tuvaletinizi yapıp tartıya çıplak çıkabilirsiniz. Çıkan sonucu haftada bir olarak diyet defterinize yazmayı ihmal etmeyin. Diyetteyken haftada 500 gr ile 2 kg arasında kilo kaybınız oldukça sağlıklıdır.

Diyetisyen / Beslenme Uzmanı
Yorumlar 0