15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Tüm Zamanların En Güzel Oyuncularından ‘Grace Kelly’

Özkan Özcan
27 Nisan 2016

Grace Kelly, hem yetenekli hem de tüm zamanların en güzel kadın oyuncularından biri…

Zarafeti ve güzelliğiyle Hollywood‘un en gözde oyuncularından biriydi Grace Kelly. Sharon Stone, Madonna, Annette Bening ve Jennifer Love Hewitt ve daha birçok ünlü isim Kelly’den oldukça etkilenmiş ve bir stil ikonu olarak oyuncunun tarzını benimsemişlerdir. ‘The Country Girl’, ‘The Swan’ ve ‘Mogambo’ oyuncunun en önemli filmleri arasındadır.

MOGAMBOHALFSHEET

Grace Kelly 2 Kasım 1929’da dört çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak Philadelphia, Amerika‘da dünyaya geldi.

İrlanda asıllı babası John Kelly, Philadelphia’nın saygın ailelerinden birinin oğluydu ve kendi çabasıyla milyoner olmuş başarılı bir işadamıydı. Grace’in amcalarından George Kelly de Pulitzer ödüllü ünlü bir yazardı. Çocukluğu oldukça rahat bir ortamda geçen Kelly’nin ailesinde sanatla uğraşan birçok isim vardı. Bu yüzden sinemaya ısınması hiç zor olmamıştı. Oyuncu 12 yaşında rol aldığı piyesle ilk sahne deneyimini yaşadı. Grace Kelly’yi milyonlarca izleyiciyle buluşturan ilk filmi henüz 22 yaşındayken kameralar önüne geçtiği 1951 yapımı
Fourteen Hours’du.

Grace Kelly'nin' fourteen hours' filminden sahne

Grace Kelly’nin’ fourteen hours’ filminden sahne

Hemen ardından kariyerini taçlandıran ve onu Hollywood’un en sevilen aktrisleri arasına sokacak olan’High Noon’ geldi.

High Noon filminde Grace Kelly ve Gary Cooper

High Noon filminde Grace Kelly ve Gary Cooper

Aktrisin istikrarlı yükselişi soğuk sarışınlara olan takıntısıyla ünlü yönetmen Alfred Hitchcock filmleriyle devam ediyordu. Hitchcock’un ‘Dial M for Murder’, ‘Rear Window’ ve ‘To Catch a Thief’ isimli filmlerinde başrolde izleyici karşısına çıkan Kelly, kariyerinin en önemli ödülüne nihayet kavuşacaktı. Bing Crosby ile oldukça başarılı bir ikili oluşturdukları ‘The Country Girl’ filmindeki performansıyla en iyi kadın oyuncu dalında oscar ödülünü kucakladığında yıl 1955‘ti.

The country girl 1954 – Bing Crosby, Grace Kelly , William Holden Collection Christophel

Aynı yıl, The Swan filminde bir prensesi canlandıracak olan Kelly, Cannes film festivaline davetli oyunculardan biriydi. Bu festival ünlü oyuncunun hayatının dönüm noktalarından biri olan bir tanışmaya vesile olacaktı. Çünkü Monako prensi Rainer da o yıl davetlilerden biriydi ve görür görmez Kelly’ye aşık olacaktı.

Grace Kelly & Rainer

Grace Kelly & Rainer

Grace Kelly ailesi, hizmetiçileri ve köpeğiyle 18 Nisan 1956‘ da lüks bir transatlantikle Monako’ya gitti. Basının ve Kelly’nin hayranlarının büyük ilgi gösterdiği düğün töreni için 20.000 kişi sokaklara dökülmüştü. Dünya televizyonlarından naklen verilen tören olay oldu. Aktrisin gelinliği MGM stüdyolarının Oscar ödüllü kostümcüsü Helen Rose tarafından tasarlanmıştı. Düğün sonrası çift, Rainer’ın yatıyla 7 hafta sürecek balayına çıktılar. Monako prensesi olduktan sonra tahtını üç çocukla taçlandıran Kelly, ikisi kız olmak üzere 3 çocuk dünyaya getirdi.

grace kelly çocukları

Oyunculuğu, genç yaşta şöhret oluşu ve Monako prensesliğiyle hayatında her şey çok hızlı gelişmişti Kelly’nin. Ancak güzel yıldızın sonu da hiç beklenmedik şekilde trajik olacaktı. 1982 senesinde henüz 52 yaşındayken kızı Stephanie’nin küçük yaralarla atlattığı trafik kazasından sağ olarak kurtulamayan prenses, başta Monako olmak üzere tüm dünyayı yasa boğan ölümünden sonra Kelly, büyük bir fenomene dönüşecekti. Cenaze töreni onbinlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen yıldızın ölümünün ardından eşi Rainer, hatırasına sadık kalarak, bir daha hiç evlenmedi. 2005 yılında hayatını kaybeden prens, Kelly’nin yanına gömüldü.

Tüm Zamanların En Güzel Oyuncularından’ Grace Kelly’

 

 

 

 

Yorumlar 0