15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Yaz Ayları İçin Bilmeniz Gereken Cilt Bakımı Sırları

Sena Öğüt
17 Haziran 2016

Yaz aylarında cildimizi koruyabilecek şeylerden birisi güneş kremi, bunu hepimiz biliyoruz. Ama sadece güneş kremi kullanmak tüm yaz cilt bakımımız için yeterli mi? Maalesef hayır! Cilt bakımımızı belki biraz değiştirerek ama ara vermeden sürdürmeliyiz.

Peki yaz aylarında cilt bakımı hakkında bilmemiz gerekenler neler? Ne gibi değişiklikler yapmalı, nasıl uygulamalarda bulunmalıyız? Tüm bu soruların cevabı yazımızın devamında saklı!

1. Peeling rutinini azaltın.

peeling-popvizyon

Vücudunuza evde doğal olarak hazırladığınız veya devamlı kullandığınız peeling ürünlerini kullanmaya devam edebilirsiniz. Ama glikolik ve salisilik içeren peeling ürünlerini yaz aylarında yüzünüze uygulamaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu içeriklere sahip ürünler cildinizin güneşe olan hassasiyetini artırarak zarar görmesine sebep olabilir. Özellikle tatil döneminde bu ürünlerden uzak durmanızı öneririz.

2. C vitamini oranınızı arttırın.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

C vitaminini bu kez meyveler yardımıyla değil, direkt olarak cildimize absorbe ettirmemiz gerekiyor. Bunun için eczanelerde satılan C vitamini serumlarını kullanmalısınız. Günlük olarak cildinize uyguladığınızda, güneşin yaşlandırma etkisini en aza indirmiş olacaksınız.

3. Sık sık güneş kreminizi yenileyin.

güneş-kremi-popvizyon

Özellikle yağlı bir cilt yapınız varsa bu maddeyi çok daha fazla dikkate almalısınız. Çünkü ciltteki doğal yağlar güneş kreminin ciltte yok olmasına sebep olur. Yüzünüzün yağlı kısımlarına çok daha özen göstermeniz gerekir. Cildiniz parlamaya başladığı an güneş kremini yenilemenizi öneririz.

4. Ilık duş alın.

ılık-duş-popvizyon

Güneş altında kocaman bir gün geçirdikten sonra sıcak bir duş almak en son isteyeceğiniz şey olsa gerek. İsteseniz de yapmamalısınız çünkü bu cildinizi çok daha fazla kurutacaktır. Soğuk veya ılık su ise cildinizi yatıştırıp nemlendirecektir.

5. Cildinizi sık sık nemlendirin.

cilt-nemlendirme-popvizyon

Güneş yanmalarında özellikle dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi de o bölgeyi sürekli nemlendirmektir. Tüm yaz boyunca cildinizi nemli tutmak pul pul dökülme görünümünü önleyecek ve kurulukların önüne geçer.

Yaz Ayları İçin Bilmeniz Gereken Cilt Bakımı Sırları

Popvizyon Editörü / İngilizce Öğretmeni. Kedi velisi.
Yorumlar 0