15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Yılbaşında Alkolü Fazla Kaçırmamanın Yolları

Büşra Düzyol
28 Aralık 2016

Kaç gece bir içkiyle başlayıp sonrasında bol kalorili bir yemekle geceyi sonlandırdınız? Alkolün sizi istediğiniz yemeği daha fazla yemeğe ittiğini biliyorum. Patates kızartmasının kokusu dayanılmaz geliyor diyebilirsiniz. Uzmanlar alkollüyken kokulara ve tatlara daha fazla toleranslı olduğumuzu söylüyor. Bu nedenden dolayı alkol alacağınız bu yılbaşı günlerinde fazla kalori almadan yapabileceklerimize bir bakalım:

ÖNCE YEMEK YİYİNIMG_9337

“Ne de olsa alkol alacağım yemek yiyerek fazladan kalori almasam olur!” demeyin. Aç karnına alkolün etkilerini çabuk hissetmenizden ziyade aç karnına içtikten sonra ilk hayal edeceğiniz şey yemek olacak. Ve kendinizi kontrol edemeyebilirsiniz. Bu nedenden dolayı kan şekerinizi önceden dengeleyip sonra alkol almak daha mantıklı bir seçim olacaktır.

YEMEK ALKOL SINIRINI ÖNCEDEN BELİRLEYİNFigs and cheese

Eğer yılbaşında gideceğiniz mekan ve içeceğiniz alkolün türü belliyse önceden kaç kadeh içki içeceğinizi planlamalısınız. Örneğin yemek ile birlikte kendinize olan sözünüzü 1 kadehle sınırlandırabilirsiniz.

GİDECEĞİNİZ YERİ ÖNCEDEN TANIYINChristmas table decoration

Yılbaşı rezervasyonlarınızda gideceğiniz restorandaki menüyü inceleyip önceden ne yiyeceğinize karar verin. Böylece gecenin gidişatında anlık kalori kaçaklarınız minumuma inecek.

NE KADAR ALKOL O KADAR SU KURALINI UNUTMAYINIMG_9336

Alkol vücudunuzdan su kaybetmenize yol açacaktır. Bu nedenden dolayı alkolle kaybettiğiniz suyu yerine koymanız sağlığınız açısından çok önemli! Hatta alkolle birlikte su içmek ertesi gün sizi baş ağrısından kurtarabilir.

Yılbaşında Alkolü Fazla Kaçırmamanın Yolları

Diyetisyen / Beslenme Uzmanı
Yorumlar 0