15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

20’li Yaşlarda Cildimize Ne Tür Bakımlar Yapmalıyız?

Sena Öğüt
28 Aralık 2016

20’li yaşlar düşündüğümüzden çok daha önemlidir! Sadece hayatla ilgili önemli kararlar almakla kalmaz, cildimiz için en önemli yatırımları da bu dönemde yaparız. Gelecek yıllarda cildimizin nasıl görüneceği, bu yıllarda yaptığımız cilt bakım rutinlerine dayanır. İleriki yaşlarımızda tam bir yaşlanma karşıtı etkisi yaratacak olan cilt bakım rutinlerini alışkanlık haline getirmek oldukça önemli! Sizler için yirmili yaşlar için yapmanız gereken cilt bakım rutinlerini bir araya getirdik. Okumaya devam edin ve bu bakım uygulamalarını atlamadan yaparak uzun yıllar genç görünün!

Hangi mevsim olursa olsun her gün güneş kremi uygulayın.

yirmili-yaslar-icin-cilt-bakimi-popvizyon

İster masanızda çalışıyor olun, ister sahilde güneşlenin… Güneş kremini her gün düzenli olarak uygulamalısınız. Eğer bu adımı her gün hatırlamakta zorluk çekiyorsanız, güneş koruma özellikli nemlendirici, fondöten gibi cilt ürünlerini kullanarak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz! Günlük kullanım için 30 SPF uygundur. Ancak direkt güneş ışığına maruz kalacağınız zamanlarda 50 SPF’nin altına düşmemelisiniz.

Alkollü içecek tüketimini sınırlandırın.

yirmili-yaslar-icin-cilt-bakimi-popvizyon

Aşırı alkol tüketiminin cildimizdeki sonuçları ilerki yıllarda gözle görünür bir hal almaya başlar. Erken yaşta ortaya çıkan kırışıklıklar, kolajen kaybı ve cildin susuz kalması gibi sorunlar ortaya çıkar. Tabi ki tamamen kesmek istemeyebilirsiniz ama sınırlandırabilirsiniz. Alkollü içecek tüketirken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, her bardak arasında bir bardak kadar su içmek! Böylece cildinizi susuz bırakmamış olursunuz.

Makyajla uyuma alışkanlığını kesinlikle bırakın.

yirmili-yaslar-icin-cilt-bakimi-popvizyon

Bunu artık hepimiz biliyoruz. Önemli olan nokta düzenli yüz temizliğini yapabilmek! Eğer makyajla uyursanız yaşınız ilerlemeden bile cildinizdeki bozuklukları farketmeye başlarsınız. Mümkünse suyla temas ederek makyaj temizliğinizi gerçekleştirmelisiniz. Ama bu adımı yapacak gücü kendinizde bulamadığınız günlerde bile makyaj temizleme mendillerini kullanarak makyajsız uyumalısınız.

Yeterli uyku almalısınız.

yirmili-yaslar-icin-cilt-bakimi-popvizyon

Geceye sarkan işler, ders çalışma rutinleri ve eğlenceler her ne kadar gereklilik gibi görünsede, zaman içinde cildimize zarar verebilir. Gece uyumamız gereken zaman dilimleri içinde cildimiz ve tüm vücudumuz yenilenir. Eğer uyumamız gereken zaman dilimleri içinde uyumamayı alışkanlık haline getirirsek, ilk etkisini sağlığımız ve cildimiz üzerinde görmeye başlarız. Cilt bozuklukları, koyu halkalar, yorgunluk görünümü, renk eşitsizliği hatta kırışıklık görünümüne sebep olabilir.

Haftalık maske uygulamalısınız.

yirmili-yaslar-icin-cilt-bakimi-popvizyon

Spor, makyaj, hava hatta ellerimiz bile cildimizdeki gözeneklerin tıkanmasına sebep olabilir. Haftada bir kez uygulayacağınız temizleyici ve arındırıcı maskeler cildinizdeki kapanmış gözenekleri derinlemesine temizler. Böylece cilt sorunlarının önüne geçip aynı zamanda cildinizin sağlıkla parlamasını sağlarsınız. Kendinize bir gün belirleyin ve cildinizi derinlemesine temizleyin.

Daha derinlemesine temizlik için tonik kullanabilirsiniz.

yirmili-yaslar-icin-cilt-bakimi-popvizyon

Yirmili yaşlar ciltte yağlanmanın en yoğun olduğu dönemlerdir. Eğer henüz tonik kullanmıyorsanız, hemen alın ve bir deneyin! Yüzünüzü temizledikten sonra bir pamuk yardımıyla dairesel hareketlerle cildinize tonik uygulaması yapın. Yeni temizlenmiş cildinizde bile hala kir olduğunu göreceksiniz. Ayrıca tonik cildinizdeki yağlanmanın önüne geçerek sivilceye sebep olan sebepleri ortadan kaldırır ve aşırı parlamanın önüne geçer.

Cildinizi mutlaka nemlendirin.

yirmili-yaslar-icin-cilt-bakimi-popvizyon

Tembellik yapmak bazen işimize gelebilir. Bu yüzden gece ve gündüz için farklı nemlendiriciler kullanmak yerine, hem gece hem gündüz için yeterli olacak bir nemlendirici edinerek işinizi kolayaştırabilirsiniz.

Yirmili Yaşlarda Cildimize Ne Tür Bakımlar Yapmalıyız?

Popvizyon Editörü / İngilizce Öğretmeni. Kedi velisi.
Yorumlar 0