15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Angelina Jolie’nin Sosyal İçerikli Yeni Filmi

Özkan Özcan
9 Ağustos 2017

 First They Killed My Father

Yönetmen: Angelina Jolie
Uyarlandığı eser: First They Killed My Father: A Daughter of Cambodia Remembers
Oyuncular: Sveng Socheata, Phoeung Kompheak
Dağıtımcı: Netflix
Film, Khmer Rouge rejiminin Kamboçya’da sürdürdüğü terör saltanatına dikkat çekiyor.
Loung Ung’un anılarından uyarlanan film, Ung’un eski Kamboçyalı lider Pol Pot ve Khmer Rouge rejimi dönemindeki can sıkıcı hayat hikayesini anlatıyor. Memleketinin başkenti Phnom Penh’e giden Ung’un ailesi burada birbirinden ayrılır; kız kardeşleri çalışma kamplarına gönderilirken, bir başına kalan genç kız da bir çocuk asker olmaya zorlanır. Soykırım, ülke nüfusunun dörtte birinin ölümüne neden olmuştur.
Filmin hem yönetmeni hem senaristi olan Angelina Jolie ,filmde çocuk oyuncuları seçmek için kullandığı yöntem ile eleştirilmişti
Angelina Jolie, yeni filmi First They Killed My Father:A Daughther of Cambodia Remembers’ta çocuk oyuncularını seçerken kullandığı “psikolojk oyun” nedeniyle eleştiri bombardımanına tutulmuş ve çocuklara zulüm yapmakla suçlanmıştı. Bu konu üzerine Jolie ise; “Bu filmin amacı çocukların savaşta yaşadığı dehşete dikkat çekmek ve korunmalarına yardımcı olmak. Seçmelerde çocuklara gerçek para verilip sonra geri alındığı düşüncesi hem yanlış, hem de üzücü. Böyle bir şey olsaydı en başta ben kendime kızardım.” açıklamasını yapmıştı.
 
Film, ilk olarak Toronto Film Festivali’nde gösterilecek
Kısa süre sonra da  Netflix’te, 15 Eylül’de izleyicilerle buluşacak.