15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Aydınlık fotoğraf çekmenin püf noktaları

Zeynep Özyazıcı
29 Mart 2018

Öncelikle en çok sorulan sorudan başlayalım. Hangi fotoğraf makinesi ile çekiyorum?

  • Fotoğraf makinem Canon/ 5d Mark2. Objektifim 24/105 . Burada ve instagram hesabımda gördüğünüz tüm çekimler bu makine ve bu lens ile yapılıyor.

Fotoğraflarımı çektikten sonra hangi program ile düzenliyorum?

  • Bilgisayara aktardıktan sonra kullandığım programın adı; Photo Scape. Ücretsiz olarak bir çok siteden indirebilirsiniz. Photoshop gibi gözünüzü korkutmasın. Kısa sürede eliniz tüm ayarlarına alışacaktır. Bu programı kullanarak renk ayarlamaları/ kesme/ kolaj gibi aklınıza gelen hemen her konuda düzenlemeler yapabilmeniz mümkün.

Can alıcı soru ile devam edelim. ”Nasıl bu kadar parlak olabiliyor?

Öncelikle daha aydınlık fotoğraflar çekmenin ilk koşulu ışığı doğru kullanmak. Bir diğer deyişle iç mekana maximum gün ışığı sokmak zorundasınız. Işığın evin içinde rahatça dolaşabilmesi için imkan tanımalı, önündeki tüm engelleri kaldırmalısınız. Özetle ne kadar az eşya, o kadar ferah aydınlık ve sonuç olarak da temiz fotoğraflar.

İkinci olarak evimin geneline beyaz hakim olduğu için, ışığı en fazla yansıtıyor. Bu sebeple aydınlık fotoğraf çekme işimi biraz daha kolaylaştırmış oluyor. Eğer mobilyalarınız koyu renkse üzülmeyin. Üzerine örteceğiniz açık renkte bir koltuk şalı bile işinizi görecektir..

Işığı doğru kullanma konusunda bir diğer dikkat edilecek nokta; ışığın yönü. En güzel sonucu ışık kaynağını arkanıza alarak elde edersiniz. Fakat bu demek değildir ki, her zaman güneşe sırtınızı dönün. Üstteki kahvaltı fotoğrafında örneğin ışık fotoğrafın sağından geliyor. Bazen ışığı arkanıza almanız için imkan olmayabilir. Tıpkı burada olduğu gibi. Bu durumda size en uygun açıyı alana kadar çekeceğiniz nesnenin/ eşyanın etrafında gezinin. Bazen tek bir kare fotoğraf için, belkide 60-70 kare çektiğim oluyor. Beni en mutlu eden kareyi elde ettiğimde nihayet duruyorum. Sabırlı olmak/ denemek/ yanılmak/ eğilmek kalkmak/ sandalye tepelerinde tehlikeli pozisyonlar almak şart bunun için. Elinizde o devasa makineyi gördüklerinde ” Makine iyi çekiyor” derler fakat neler çektiğinizi yalnız siz bilirsiniz 🙂

Telefonumda fotoğrafları düzenlediğim herhangi bir app var mı?

Hayır yok. Benim işim yalnız makinem ve bilgisayar programım ile. Eğer fotoğraf benim için olmuşsa, yani yeterince aydınlıksa hiç oynamadığım halini de görüyorsunuz. Diyelim ki, fotoğrafınızı çektiniz ve yine de size yeterince aydınlık gelmiyor; bu durumda instagramın kendi parlaklık ayarı ile beyaz dengesini yeniden düzenleyebilirsiniz. Orada da gayet güzel sonuçlar elde edilebiliyor.

Teknik bilgiden bahsetmedim hiç çünkü bunları öğrenebileceğiniz sayısız kaynak var ve eminim ki bunların birinde diyafram ayarına rastlamışsınızdır. En aydınlık fotoğraflar için diyaframın açık olması, yani makinenin içine mümkün olduğunca ışık alması gerekiyor. Yani profesyonel bir makine kullanıyorsanız, F değerini mümkün olduğunca aşağıya çekin.

Fotoğraf çekmeye yeni başladım hangi makineyi önerirsiniz?

İlk başladığımda kullandığım makinemi önerirdim (Canon 500d) fakat artık ne yazık ki üretilmiyor. Uzun yıllardır Canon kullandığım için onu önereceğim, 750D/ 800d modelleri başlangıç için gayet güzel seçenekler bana göre.

Ve son olarak; diyelim ki karanlık bir alandasınız ve ışığınız yetmiyor. Bu sefer diğer aydınlatmalardan yardım alabilirsiniz. Bu fotoğrafı çekerken akşam olmak üzere. Evde minimum gün ışığı var. Bu yüzden hem abajur, hem mumlar yanıyor.Aynı zamanda makinenin iso değeri de hayli yüksek. Böyle zamanlarda ek ışık kaynaklarından destek almayı ihmal etmeyin!

Popvizyon Dekorasyon Editörü/ Öğretmen/ Anne