15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Büyüleyici Rustik Kültürü ile Slovenya

Sevcan Şahin
17 Haziran 2017

Slovenya,Avrupa’nın merkezinde güzel konuma sahip doğal bir ülkedir.Ülke;Doğu Alpleri,Adriyatik Denizi, Balkanlar,İtalya,Hırvatistan ve Macaristan ile çevrilidir.Bu sebeple bir çok Avrupa bölgesine ve bir çok Avrupa ülkesinden de buraya kolayca ulaşım sağlaya bilirsiniz.Slovenya’ya gezi planladığınız da;Karla kaplı tepeler, turkuaz-yeşil nehirler ve Venedik tarzı kıyı şeridi yeryüzünde ki cennet hissini sizde uyandırabilir.Doğal hazinelerinin ahenkli mimarisi,büyüleyici rustik kültürü ve sofistike mutfağı ile hayallerinizi zenginleştiricek.Bende sizler için Slovenya tatiliniz bir özelleştirdim ve mutlaka görmeden dönmeyin dediğim merkezlerin listesini yaptım.İşte karşınızda;

Slovenya tatiliniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler..

 Lake GöLü

Triglav Milli parkına geçiş kapısı olarak hizmet veren Bled Gölü,Julian Alpleri’nin çevrelediği doğal bir su kütlesidir.Zümrüt yeşil göl çok büyük olmadığından çevreyi öğleden sonra yürüyerek gezmek mümkün.Burayı çekici kılan;17. yüzyıldan kalma kiliseye ev sahipliği yapan gölün ortasındaki küçük adadır.Ayrıca,göl kıyısında atlara binmek,gölde gezmek için kayık kiralamak ya da geçmişi 17. yüzyıla dayanan Bled Kalesi’ne çıkıp gölün muhteşem manzarasının keyfini çıkartmak isteyebilirsiniz.

Celje

Slovenya’nın en eski şehirlerinden biri,Savinja Nehri kıyılarında yer alan Celje’dir.Sultan II. Bayezid zamanında Osmanlı topraklarına katılan şehir bugün Slovenya sınırları dahilindedir.Şehri’n en önemli turistik mekanı;13. yüzyılda inşa edilmiş olan,şehrin iki kilometre güneyindeki Celje Kalesi’dir.Celje’de güzel bir gün geçirmenin en iyi yolu;geçmişinin orta çağa uzandığı tarihi şehir  olan eski Celje’ye yürümektir.Arnavut kaldırımı yollarında gezintiye çıkabilir,geleneksel restoranlarında yemek yiyebilirsiniz.Şehrin genelindeki geleneksel mimariye hayran kalabilirsiniz.

Piran

Piran;Slovenya’nın Adriyatik Denizi kıyısında bulunan Piran Körfezi’nin güneybatısında bulunan bir şehir.Hafif İtalya’yı anımsatmasının sebebi,beş yüzyılı aşkın bir süredir Venedik İmparatorluğu’nun bir parçası olduğu içindir.Şehirdeki dar sokaklar ve birbirleri ile iç içe sıkı şekilde yapılmış olan evler ayrı bir çekicilik oluşturmakta.Aynı zamanda Piran Slovenya’nın en önemli turistik merkezlerinden.Tarih meraklıları;Tartinijev trg adlı ana meydandaki,şehrin en eski binaları olan Venetian House ve St. George Kilisesi gibi yerleri keşfetmek isteyebilir.

Ptuj

Drava Nehri’nin kıyısında,Doğu Slovenya’daki Ptuj kenti bulunmakta.Ptuj,ulusun en eski şehirlerinden biri olarak kabul edilmekte.Taş Devri’nden beri yerel kültürde önem taşımaktadır.Bugün,Roma zamanlarına kadar uzanan Orpheus Anıtı,Ptuj Grad’daki sanat eserleri ve Ptuj kalesi (1907’de inşa edilen Belediye Sarayı ve 13. yüzyıl Dominik Manastırı’nı içermektedir) Şehrin en önemli tarihi yerleridir.Tarihi önemi açısından Ljubljana’ya eşittir.Ancak kalesi,müzeleri,manastırları ve kiliselerini kompakt bir şekilde bir günde kolayca göre bilirsiniz.Ptuj’da ayrıca,Kurentovanje olarak adlandırılan yıllık karnaval olayı için mükemmel olan termal yaylar bulunmaktadır.Aklınızda bulunsun.

 Ljubljana

Ljubljana, Slovenya’nın başkenti ve en büyük şehridir.Ljubljana çoğu Avrupa başkentinden daha küçük olmasına rağmen,ziyaret etmeye değer benzersiz bir cazibesi vardır.Avrupa’nın en yeşil ve en yaşanabilir yerlerinden biri olmaya devam ediyor.Nitekim Avrupa Komisyonu Ljubljana’ya 2016 yılı için;Green Capital of Europe unvanını verdi.Şehrin en önemli turist çeken yeri;üç pitoresk köprünün birbirinin hemen yanında yer aldığı,Üçlü Köprü olarak da bilinen;Tromostovje.Ayrıca, Eski Kent’te ki kaleleri ve ortaçağ meydanları keşfede bilirsiniz.Orjinal Roma şehir surlarını görebilir ya da popüler Tivoli Park’ta rahatlayabilirsiniz.Buradaki müzeler,oteller ve restoranlar ülkenin en iyileri arasındadır.

Triglav Ulusal Parkı

Açık havada olmak ve Slovenya’daki inanılmaz doğal manzaraları keşfetmek istiyorsanız;Triglav Ulusal Parkı ziyaret etmek için en ideal yerdir.Parkın çoğu,Julian Alpleri’nden oluşur.Muhteşem manzaralar için,Triglav Dağı’na çıkabilirsiniz. Vogel Cable Car Ride’de gezebilirsiniz.Soca Nehri’nde rafting de popüler bir aktivitedir.

Slovenya’ya Ulaşım

Slovenya’nın üç uluslararası havalimanı var:

Ljubljana, Maribor, Portorož / Portorose’dir.Uluslararası hava trafiği Ljubljana Havaalanı’nda yoğunlaşmıştır.

Slovenya Para Birimi:

Slovenya’da para birimi Euro’dur.

Keyifli Tatiller !

Popvizyon Seyahat & Kültür Sanat Editörü / Sanatın her dalıyla ilgili & Seyahat Tutkunu