15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Dışarıda Uzak Durmanız Gereken Yiyecekler

Büşra Düzyol
17 Ekim 2017

Gün içerisinde sağlıklı beslendiğinizi düşünüyor ama bir türlü kilo kontrolünüzü sağlayamıyor musunuz? Dışarıda tükettiğiniz bazı yiyecek ve içeceklerin içinde sandığınızdan daha fazla şeker olabilir! Bu da sizin kilo kontrolünüzü elinizde tutmanızı zorlaştıran bir neden… Dışarıda uzak durmanız gereken yiyeceklere daha yakından bakalım.

KOLA

cola-_johnny_haglund

Evet, hepimiz koladaki şeker miktarının ne kadar fazla olduğunu biliyoruz. Ancak bir bardaktan bir şey olmaz diyip dışarıda tükettiğiniz bir bardak kolada 52 gr şeker olduğunu biliyor musunuz? Günlük şeker ihtiyacınızın çok üstünde olan bu içecek ilk sırada yasaklanmayı hak ediyor.

MEYVELİ KAHVALTI KASELERİ

breakfastbowl-_westend61

Kulağa hem çok renkli, hem de çok lezzetli geliyor değil mi? Sabah bir vitamin deposuyla güne başlamak sizi heyecanlandırıyor olabilir. Ancak yanılıyorsunuz. Çünkü bir meyveli kahvaltı kasesinin içinde 60 gr’a yakın şeker var! Bu sandığınızdan da yüksek bir oran değil mi?

BBQ SOS

barbecue-scott_suchman

Barbekü sos birçoğumuzun masum sandığı lezzetli soslardan biri! Mayoneze, ketçapa alternatif olarak kullandığımız sos aslında diğerlerinden daha masum değil. Şeker oranı yüksek bu sosu kullanmak yerine dışarıda et ya da hamburger yemek zorunda kaldıysanız mutlaka sossuz tercih edin.

YEŞİL SMOOTHIE

greensmoothie-westend61

Smoothie akımının ülkemize gelmesiyle hazır yemek sektörü de yeşil smoothie yapımına aynı hızla devam etti. Antioksidan içeriği yüksek olan bu içeceklerin içine meyvelerden ne kadar konulduğu çok önemli! Dışarıda smoothie siparişi verdiyseniz mutlaka içindeki meyve miktarını sorgulamasınız.

ASYA USÜLÜ TAVUK SALATASI

asiansalad-_pulp_photography

Tavuk salatası diyetlerin vazgeçilmezlerindendir, doğru! Ancak bir porsiyon Asya Usulü Tavuk Salatasıyla vücudunuza 54 gr şeker aldığınızı biliyor musunuz? Tariften tarife değişiklik gösterse de kullanılan sos ve yapılış şekli nedeniyle asya usulü tavuk tercih etmemeniz gereken yemekler arasında.

KARAMELLİ SICAK ÇİKOLATA

hotchocolate-_mydinga

Sade sıcak çikolata 43 gr şeker içerirken, karamellisi ise 64 gr şeker içermekte! Dehşet verici değil mi? Arkadaşlarınızla sohbet ettiğiniz esnada sıcak bir şeyler içmek isteyebilirsiniz. Bu tür şekerli içeceklerin yerine yeşil çay gibi bitki çaylarını tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Dışarıda Uzak Durmanız Gereken Yiyecekler

Diyetisyen / Beslenme Uzmanı
Yorumlar 0