15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Diyet İle Bu Problemleri Çözebilirsiniz

Büşra Düzyol
1 Ekim 2017

Bazen, vücudunuz beslenmemizden kaynaklı olarak alarm veriyor olabilir. Bunları diyetinizdeki küçük değişikliklerle çözmenin mümkün olduğunu biliyor musunuz?

Sürekli aynı tip beslenmenin belli yan etkileri vardır. Bu yan etkilerle karşılaştığınızda vücudunuz size bir şeyler söylemek istiyor olabilir. Bu her zaman yanlış gıdalar tüketiyorsunuz anlamına gelmiyor. Belki de hayatınızda belli anahtar besinlere ihtiyacınız vardır.

DİKKATSİZLİK
MUHTEMEL SUÇLU: Düşük Demir Seviyesi 

Demir eksikliği anemisi yaşıyorsanız; dikkatsizlik, baş dönmesi, konsantrasyon bozukluğu gibi bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Eğer kronik olarak demir eksikliği anemisi problemi çekiyorsanız gidip bir kan tahlili yaptırmakta yarar var. Eğer demir depolarınız dışarıdan takviye almanız gerektiği kadar düşükse, mutlaka takviye almalısınız. Ayrıca diyet yapmakta da yarar var. Bazı anahtarları birlikte kullanmayı unutmayın. C vitamini, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et üçlüsü demir depolarınızı doldurmanızda size yardımcı olacak!

DİYET ZAMANI HALSİZLİK
MUHTEMEL SUÇLU: Düşük Kalorili Diyet

Diyet zamanı yeni bir beslenme düzenine alışmak biraz vaktinizi alacaktır. Bu doğru! Ancak bunun uzun süreli ve ya çok şiddetli olması durumunda yanlış bir şeyler yapıyor olabilirsiniz. Diyet zamanı hissedilen halsizliğin en büyük nedeni düşük kalorili olmasıdır. Yeterince kalori aldığınızdan emin olduğunuz bir diyet uygulamalı ve bu konuyu en kısa zamanda beslenme uzmanınızla görüşmelisiniz.

KONSTİPASYON ( KABIZLIK )
MUHTEMEL SUÇLU:Düşük Lif Tüketimi 

Lif, sağlıklı  bir sindirim sistemi için olmazsa olmazlarımızdan biri. Sindirim sistemimizin düzenlenmesine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda da yediğimiz besinlerin içindeki besin ögelerinin kana geçmesi için de mutlaka gereklidir Konstipasyon yani kabızlık yaşadığınız dönemlerde kurubaklagil, yulaf, elma, çilek, armut gibi besinleri adım adım diyetinize eklemelisiniz. Bunların hepsini bir anda diyetinize eklediğiniz zaman gaz, şişkinlik problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Birden eklemek yerine adım adım sindirim sisteminizi canlandırmalısınız.

DEPRESYON BELİRTİLERİ
MUHTEMEL SUÇLU: Komplex Karbonhidratlardan Düşük Beslenme

Depresyon belirtilerini yaşamanızın nedeni düzensiz beslenmeniz olabilir. Özellikle yapılan araştırmalar basit karbonhidratlarla beslenen kişilerin depresyona daha yatkın olduğunu göstermekte. Şekerli, hazır gıdalar tüketmek yerine kan şekerinizi hızlı yükseltmeyen karbonhidrat kaynaklarından beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Beyaz makarna yerine kepekli makarna tercihiniz bile sizin için büyük bir adım olabilir. Hayatınıza kompleks karbonhidrat içeren yulaf, bulgur, kinoa, gibi besinleri eklemekte fayda olabilir.

SAÇ DÖKÜLMESİ
MUHTEMEL SUÇLU: Dengesiz Beslenme

Saç sağlığının en büyük destekçilerinden biri sağlıklı beslenmedir. Saç büyümesine etki eden protein, demir, E vitamini, magnezyum, selenyum ve bakır gibi besin ögeleridir. Bunların yeterli ve dengeli alınması içinse en büyük anahtar sağlıklı beslenmedir. Böyle problemler yaşadığınız bir döneme girdiyseniz öncelikle bir kan tahlilili yaptırmanızda yarar var. Sonrasında ise sağlıklı bir diyet yapma zamanınız gelmiş demektir. Hayatınıza öncelikle daha fazla meyve ve sebze ekleyerek başlayın. Ara öğünlerinizde kuru yemişten vazgeçmeyin. Demir açısından zengin bitkisel kaynakları da (kabak çekirdeği, fasulye, mercimek, ıspanak) hayatınızdan eksik etmemelisiniz.

Bu Problemleri Diyet İle Çözebilirsiniz

Diyetisyen / Beslenme Uzmanı
Yorumlar 0