15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Evinize duvar kağıdı yaptırmayı mı düşünüyorsunuz?

Zeynep Özyazıcı
13 Ocak 2018

Dekorasyonu tazeleyen ve yenilemenin, eve farklı bir hava katmanın en etkili yollarından bir tanesi de duvar kağıdı. Uygulama ve yenilemede kolaylık sunması, ve odanın havasını anında değiştiriyor olması tercih sebeplerimizden birkaçı. Duvar kağıdı seçiminde de belirleyici bazı hususlar, ve dikkat edilmesi gerekli bazı noktalar var. Hangi odada nasıl bir duvar kağıdı kullanmalısınız? Ev stilinize en uygun duvar kağıdı deseni hangisi? Tek bir duvara mı, yoksa odanın tamamına mı uygulanmalı? Çiçekli mi, geometrik mi olmalı? gibi kafanızdan geçen sorulara cevap niteliğinde bir yazı hazırladık.

 

 

Önce bazı küçük ayrıntılara göz atalım;

**Eğer odanızın tavan yüksekliği azsa, dikey çubuk desenli bir duvar kağıdı ile, daha uzunlamasına bir görünüm yakalayabilirsiniz.

**Duvar kağıdınızı dümdüz bir duvarda mı, yoksa kesintili, girintili, kirişli bir duvarda mı tercih edeceğiniz de oldukça önemli. Çok girintili bir duvar, sürekli kesilmesi gerektiğinden desenlerde kayma ve oynamaya sebep olabilir. Beklediğiniz etkiyi tam olarak vermeyebilir sırf bu yüzden.

**Karanlık, güneş almayan ve küçük bir odanız varsa, duvar kağıdı seçimini sıcak renklerden yana kullanmakta fayda var.

**Gösterişli ve samimi bir etki yaratmak istiyorsanız dev çiçekler kullanabilirsiniz. Fakat bu şekilde bir duvar kağıdı seçtiğinizde, dekorasyonu daha sade düzenlemelisiniz.

**Duvar kağıdınızın seçiminde kolay temizlenebilir olması oldukça mühim. Vinil özellikledeki duvar kağıtlarını ıslak bez ile kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Daha uzun ömürlü olması için duvar kağıdı tercih ederken vinil olmasına dikkat edin.

 

Seçtiğiniz duvar kağıdı odanızın genel dekorasyonu ile uyumlu olmalı. Hem tarz hem de renk açısından benzer olması bütünlük sağlaması açısından gereklidir.

Eğer duvar kâğıdı uygulamasını küçük bir odaya yapıyorsanız açık renkli,  veya üzerinde geniş desenleri olan duvar kâğıtları tercih edebilirsiniz. Bu sayede odanız daha ferah bir görünüme kavuşacaktı

 

Popvizyon Dekorasyon Editörü/ Öğretmen/ Anne