15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Hayalinizdeki salon için 4 temel adım

Zeynep Özyazıcı
13 Mart 2018

Hepimiz yıllarca sıkılmadan kullanabileceğimiz, konforlu, huzurlu ve en önemlisi de bizi yansıtan bir salona sahip olmak isteriz. Ne var ki, bunu kafamızda çok kurgulamadan, o an alışverişte gözümüze hitap eden mobilyalarla yapar, üzerinden bir kaç sene geçmeden aldığımız eşyalar için pişmanlık duyarız. O konsola aslında ihtiyacınız yoktur, yada o sehpalar hiç tarzınız değildir. ”Bu rengi niçin tercih etmişim ki” diye hayıflanırız ve söz konusu mobilyalarla yaşamak zorunda kalırız. 

Böyle bir sorunla karşı karşıya kalmamak adına seçimlerimizi 4 adımda kurgulamak ve planlı hareket etmekte kesinlikle fayda var. İşte kendinize mükemmel bir salon kurgulamak için bilmeniz gereken 4 adım.

 

 

ÖNCELİKLERİM/ İHTİYAÇLARIM NE?

Yaşayacağınız alan her şeyden önce, en önemlisi sizin önceliklerinize, yaşam kalitenize ve zevklerinize hitap ediyor olmalı. Misafir ağırlamayı uzun masa sohbetlerini seviyorsanız büyük bir yemek masasına, kitapsız yaşayamayanlardansanız gününüzün büyük kısmı okuyarak geçiyorsa bir kitaplığa yada okuma koltuğuna, home office çalışanlardansanız bir çalışma alanına, tv/sinema tutkunuysanız buna uygun bir koltuğa ve üniteye, ille de konfor diyorsanız bir köşe grubuna… vb. ihtiyacınız var demektir. Kısacası hayat tarzınız ne ise, ona uygun mobilyalar seçmek ilk kuralınız olmalı.

 

SADE VE ZAMANSIZ PARÇALAR

Tıpkı moda gibi, ev dekorasyon sektöründe de; her sene bir başka desenin, rengin öne çıktığı düşünülürse, seçtiğiniz rengin yada mobilyanın bir modaya bağlı olmamasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde moda değiştikçe kullandığınız mobilyalar gözünüze demode gözükmeye, ilk günki cazibesini yitirmeye başlar. Artık görmek dahi istemeyebilirsiniz. Bu yüzden seçtiğiniz mobilyaların kesinlikle sade ve zamansız olmasına dikkat edin.

FONKSİYONELLİK

Satın alacağımız her mobilya bir amaca hizmet etmek için evimize giriyor. Bu yüzden her bir eşyanın işlevini yerine getirebilmesi, ayrıca da gerekli donanıma sahip olması onu daha uzun yıllar kullanmamızı sağlar. Örneğin yatak olabilen bir kanepe, açılabilen bir masa, farklı bir odaya kolaylıkla taşınabilen bir sandalye yada sehpa vb.

Büyüklük/ Az yer kaplama

Çok sık yaşadığımız bir yanılgı; showroomlarda gözümüze oldukça küçük gelen mobilyaların evimize geldiğinde devasa durması! Bu sorunla karşı karşıya kalmamak adına, mobilya satın almadan önce mutlaka elimizde detaylı bir ölçüm şeması olması gerekiyor. Her bir duvar için ayrı ayrı ölçüm alarak bu sorunu çözebilirsiniz. Ayrıca bulunduğumuz evde ne kadar süre ile yaşayacağımızın bir garantisi maalesef ki yok. Eşyalarımızın herhangi bir başka salona da uyum sağlayabilmesi ihtimalini de göz önünde bulundurmakta fayda var. Geleceğe yatırım yapmayı unutmamak gerek.

Popvizyon Dekorasyon Editörü/ Öğretmen/ Anne