15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Kokusuyla büyüleyen ”Lavanta”

Zeynep Özyazıcı
20 Mart 2018

Lavanta kokusu ile baş döndüren en zarif çiçeklerden biri. En çok da süs bitkisi olarak bilinir. Fakat bilinen bilinmeyen öyle çok faydası var ki. Peki neler?

*Lavantanın en çok bilinen faydası hiç şüphesiz çok iyi bir güve savar oluşu. Dolap içlerine yerleştirilen lavanta keseleri ile, haşerelere rahatlıkla meydan okuyabilirsiniz.

*Lavanta içeriğindeki hoş aromalarla ruh ve sinir sistemimize de çok iyi gelen bitkilerden. Hem sakinleştirici, hem de tedavi edici de bir etkiye sahip lavanta uyku problemlerini gidererek, sinirlerinizi yatıştırır, ruh sağlığınızı korur.

*Migren ve baş ağrısındaki iyileştirici etkisi de yine kanıtlanmıştır.

*Lavantanın öksürük ve astım hastalıklarında da kullanıldığı bilinmeyen faydalarındandır.

The-Summer-Child-Home-Tour-1

Halk arasında lavantanın yaydığı o muhteşem kokunun çiçeklerinden geldiği zannedilir. Fakat asıl koku sapı ve yapraklarından gelir.

 

lavender-sugar-scrub-mason-jars

Lavanta aynı zamanda antiseptik bir özelliğe de sahiptir. Yaraların tedavisinde, akne ve sivilce izlerinin giderilmesinde de lavantalı ürünler kullanılıyor. Aynı zamanda saç dökülmelerine de çok iyi geliyor.

how-to-sleep-better-at-night-6-tips

 

Lavanta çayı hazırlamak için bir bardak suya bir iki çay kaşığı lavanta koyarak kaynatın, ve demlenmeye bırakın. Sonrasında içerisine biraz bal koyarak içebilirsiniz.

Popvizyon Dekorasyon Editörü/ Öğretmen/ Anne