15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Mutfakta sağlıklı pişirme teknikleri neler?

Zeynep Özyazıcı
6 Aralık 2017

Yiyeceklerinizi yeterince sağlıklı mı tüketiyorsunuz?

Mutfakta da çevre bilinci geliştirmenin pratik yolları var.

Örneğin fırın ve ocakların kullanımında enerji tasarrufu için yiyeceklerinizi düz tabanlı tencerelerde pişirmenin, enerji tasarrufu sağladığını biliyor muydunuz? Yada mikrodalga fırın kullanarak, klasik fırınlara göre yüzde 66 daha az enerji harcadığınızı? Fırın kapağınızı kontrol amaçlı her açtığınızda sıcaklığın 25-30 derece düşereki fırınınızın bu açığı kapatmak için çok daha fazla enerji harcadığını? Bu küçük gibi görünen detaylar dikkat edilmediğinde devleşebiliyor.

Daha sağlıklı bir mutfak için pek çok uzman, yiyecekleri pişirmeden tüketmemizi öneriyor. Sağlıklı beslenme uzmanları sebze ve meyvelerin elektron zengini olduklarını, bunları çiğ tüketmenin vücudu sağlıklı ve ideal kiloda tutmaya önemli ölçüde yardımıcı olduklarını dile getiriyorlar. Ayrıca bir yiyeceği pişirmeyerek, yada daha az pişirerek çevreye katkıda bulunmuş oluyoruz.

Et tüketimi için, yüksek miktarda su, tahıl, arazi, hormon ve antibiyotik gibi maddeler gerekiyor. Bu üretim hava, su toprak kirliliğine de neden oluyor. Yarım kilo bifteğin elde edilmesi için, 12bin litre suya ihtiyaç duyulurken, yarım kilogram patates için 60 litre su harcanıyormuş. Bunları duyduktan sonra daha bilinçli olmak kaçınılmaz.

Popvizyon Dekorasyon Editörü/ Öğretmen/ Anne