15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Şık, Modern, Çevre Dostu Yat Tasarımları!

Sevinç Ormancı
7 Ağustos 2017

Yazı hissettiğimiz kendimizi mavi sulara bırakmanın keyfini yaşadığımız şu günlerde doğanın en lüks ev konforunu bünyesinde barından, modern, yenilikçi ve çevre dostu yat tasarımlarını sizlere tasarım diliyle anlatacağım.

Şıklıkta ve rahatlıkta bir evi aratmayacak şekilde tasarlanan yat tasarımlarında öncelikle su ya dayanıklı tik ahşabın yanı sıra renklerden denizi çağrıştıran mavi özellikle beyaz rengi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yatların boyutları büyüdükçe ev boyutundan yüzen ada boyutuna varabiliyor. Yüzen ada boyutuna paralel tasarlanan bu lüks tekneler, iç görüntüsüyle şık bir ev boyut büyüdükçe dış görüntüsü ile bir adayı andırdığı için bu lüks yat tasarımına yüzen ada adı verilmiş.

Yüzen adaların yaklaşık  uzunluğu büyüdükçe geniş ve rahat yaşam alanları tasarlanmasına olanak sağlamış. İçerisinde  çift kişilik odalar,  personel odalarının yanı sıra mt büyüdükçe, dinlenme ve çalışma odası, çamaşırhane, oyun odası, kareoke odası, görkemli bir yemek odası, akvaryum, mutfak, erzak depoları, barbekü, mini bar, jakuzi ve güneşlenme terası gibi mekanlar bulunmaktadır. mt 2 büyüdükçe yatlarda katlar artmaktadır.

Süper bir yat projesinde boyut büyüdükçe otel özellikleri taşıyan teknelerde lüks otel özelliklerini taşıyabiliyor.

Çevreye duyarlı  yatlara ilgi her geçen gün artmasıyla bir ailenin bir günlük ortalama enerji tüketimini karşılayacak kadar enerjiyi çatısındaki güneş panelleri ile üretebiliyor. Teknede her şey aynı anda kullanıldığında maksimum güç kullanımı 45 kwh olarak hesaplanmış fakat güneş panellerinin ürettiği enerji yetersiz kalırsa, iki adet dizel motor eksik kalan enerjiyi karşılamak için kullanılabiliyor.

Kendi arıtma sistemine sahip yatlar deniz suyunu kullanarak 12.000 litre içme suyu üretebiliyor.

Lüks ve konfor için her şeyin eksiksiz düşünüldüğü yüzen adanın güvertesinde bir de jakuzi bulunabilmekte ayrıca .

Güvertede  bulunan mini bar. minimal çizgilere sahip dinlenme ve güneşlenme alanlarını da atlamamak gerek

 

Bir diğer örnek ise İngiltere merkezli bir yat tasarım şirketi tarafından tasarlanan Tropikal cennet adası yat tasarımı, denize bakan açık yüzme havuzu, koca bir volkandan akan şelalesi, kendinizi tropikal bir adada hissedeceğiniz güvertesi ve oldukça lüks tasarlanmış kamaraları ile muazzam güzellikte bir yat tasarımı özelliği taşımaktadır.

Metrekare   büyüdükçe mini plaj açık büfe aşağıya düşen şelale havuz tasarımları da dikkat çeken özelliklerden.

 

Mercedes’in de özel bir tekne üreteceğini açıklamasıyla ‘yelken açmayan’ lüks otomobilcide kalmadı  Mercedesin  yanı sıra  Porsche, Rolls Royce ,teknelere tasarım ve motor desteği verdikleri dünyanın en özel yatlarının sahibi.

 Boyut küçüldükçe klasik ölçülerde karşımıza çıkan yatların özellikleri arabalarda da görüldüğü üzere daha spor özellikler taşıyor bu özellikleri taşıyan hallsberg- rassy tasarım  sizler için  seçtiğim  klasik tekne  modelinin tasarım özelliklerini incelersek.

 

Karakteristik özelliklerinden hiçbir taviz verilmeksizin ve ilave edilen birçok yeni donanımla üretilmiş olan en büyük Hallberg-Rassy modeli HR64.

Arka güvertede 8,6m3’lük depomla alanı.

8,6m3’lük depolama alanında “Dinghy” dahi muhafaza edilebilir. Çok geniş hidrolik yüzme platformu.

Çok düzenli ve kusursuz güverte

Tüm lomboz ve “portlight”lar gömme olarak tasarlanmıştır. Arka kabin üzerinde bütünleşmiş güneşlenme platformu. Güverte altına gizlenmiş ırgat. Güverte altına monte edilebilen hidrolik cenova ve “cutterstay” sarma yelken seçenekleri.  Yine, seçenek olarak sunulan katlanabilir pasarella.

3,10m uzunluğunda kokpit

Hallberg-Rassy 62’den 55cm daha uzun, 3,10m uzunluğu ile alışılmadık büyüklükte bir kokpit. Tik ağacından üretilmiş, büyük ve sabit kokpit masası. Tüm yelkenlerin otomasyon ile kokpitten tek bir kişi tarafından kontrol edilebilmesi, standart donanım olarak sunulmakta. Hallberg-Rassy’nin korunaklı kokpit özelliği.

HR64

Daha çok doğal ışık

Güverte  altındaki yaşam alanlarında daha fazla doğal ışık. Yerleşim planı seçeneklerine bağlı olarak minimum 31 adet “portlight” ve lomboz. Altı  adet gövde penceresi bulunmakta. Gövde pencereleri; 34 yıl önce 1976 yılında ilk kez Hallberg-Rassy tarafından kullanılmıştır. Gövde pencerelerinden, oturduğunuz pozisyonda rahatlıkla dışarıyı gözlemleyebilmektesiniz. Beş ayrı iç bölümde farklı 12 seçenek bulunmakta böylece her kullanıcının ihtiyacına cevap verebilen minimum 72 farklı yerleşim planı sunulmaktadır.

Güçlü motor

Hallberg-Rassy için bile alışılmadık boyutlarda bir makine: 6 silindir, Volvo Penta D6-280 makine, 2500 devirde 669 Newton metre tork gücüne sahip. Çok uzun menziller için elverişli 1800litre yakıt ve 1300 litre temiz su tankı.

Çok büyük makine dairesi

Birçok   ilave teknik donanımının da yerleştirilebileceği, çok iyi ses yalıtımına sahip ve periyodik bakımları kolaylaştıran makine dairesi.

Tekne hızında yüksek performans

Su kesimi boyu HR62’den 2,23m daha uzun. Frers hız diyagramında HR64; 75derece rüzgar açısı, 10 knots gerçek rüzgar hızı ile 9,2 knots hız, yalnızca ana yelken ve geleneksel ön yelken ile 110 derece ve 25 knots rüzgar ile 11,5 knots tekne hızı. Bu tekne, gerçek bir mil yiyici

Seçiminiz hangisi olursa olsun bu yaz yekenleri suya idirin ve yazın keyfini çıkarın. Herkese gönlünce bir yaz diliyorum…

Yazının devamı için www.archisections.com a bakabilirsiniz..

 

Yüksek Mimar / İç Mimar Sedeko Mimarlık / Archisections.com sahibi / İKÜ Öğretim Görevlisi / Doğa ve Hayvansever / Feng Shui uzmanı