15 arrow 1 bullet 1 4000 1 1 fade https://www.popvizyon.com 300 4000

Zürih’de Görmeniz Gereken 8 Yer

Sevcan Şahin
14 Eylül 2017

İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih;Ülkenin ekonomik ve kültürel merkezidir.Avrupa’nın da başlıca finansal ve endüstriyel başkentlerinden biri olarak bilinir.Turistler için de,keyifli ve büyüleyici bir yer olduğunu unutmamak gerekir.Birçok ilgi çekici yer,ortaçağ ve Rönesans binaları ile dolu çok iyi korunmuş bir eski şehir ve sanatseverleri mutlu eden müzeleri ile de yeteri kadar sanat içermektedir.Zürih’in liberal düşünce geleneği ve aktif entelektüel hayatı;hala devam ediyor.Zürich ziyaret etmek için en iyi İsviçreli kasabalardan biridir.Ve mükemmel  geziler için düzenlenmiştir.

1.Eski Şehir

Zürih’in Eski Kenti;şehrin tarihi kalbinde bulunur;günümüzün canlı merkezlerinden bekleyebileceğiniz her şeye sahiptir.Yalnızca yayalara ayrılmış sokaklarıyla,Arnavut kaldırımıyla döşeli ve bazıları Ortaçağ’dan beri duran pitoresk evlerle kaplı olduğu için karakteristiktir.Burada gezintiye çıkın ve atmosferin keyfini çıkarın.Aynı zamanda birçok yerel restoran ve kafede oturup rahatlayabilirsiniz.

Lindenhof gibi tarihi semtin bazı kesimleri,insan yerleşimlerinin henüz daha 1. yüzyılda kayda alındığı bir alan üzerine kurulmuştur.Ancak burada göreceğiniz yapıların çoğu çok daha sonraya aittir.En eski yapı 13. yüzyılda inşa edilmiştir.Tarih kurdu değilseniz bile Eski Şehir sizi baştan çıkarabilir.Hareketli bir gece hayatının bulunduğu burada geceyi eğlenerek geçirebileceğiniz birçok mekan bulunuyor.Altstadt;tüm İsviçre’de,metrekare başına düşen en yüksek gece kulübü yoğunluğuna sahiptir.

2.Fraumunster

Genellikle Leydim Kilisesi’ni tercüme etmek istemeyen Protestan Fraumünster’in adı aslında;853’te İmparator Ludwig tarafından kızı olan Hildegard tarafından Avrupa’daki aristokrat kadınlar için bir manastırdan bahseden Kadın Kilisesi anlamına gelmektedir.Orta Çağ’a kadar manastır başkanı da şehrin valisi idi.

Kilisenin kendisi görülmeye değer olsa da,Zürih’in en popüler turistik yerlerinden biri haline getiren şey;1970 yılında Marc Chagall tarafından yapılan beş cam vitrini.Manastır;1898’de Stadthaus’a yol açmak için yıkıldı ancak Romanesk ve Gotik manastır;P. Bodmer’ın manastırın kuruluş efsanesini ve şehrin koruyucu azizi Felix’i ve Regula’yı 1928 yılında çizdiği resimlerle hayatta kaldı.

3.Bürkliplatz ve Zürich Gölü

Zürih Gölü;İsviçre’de Zürih şehrinin güney-doğusunda bulunan bir göl. Zürih Gölü;İsviçre’nin Schwyz ve St. Gallen kantonlarıyla ile çevrilidir.Gölün üzerinde Ufenau ve Lützelau adında iki ada bulunur.Burada Glarus Alpleri’nin güzel manzarasının keyfini çıkara bilirsiniz.Bellevueplatz’a;yaklaşık 1.5 kilometre uzaklıkta, 1939’da inşa edilen Zürichhorn Park bulunmaktadır.Burada;restoran,Çin Bahçesi ve nehirde Zürih’ün ana tren istasyonundan geçen Limmatschiff’e giden bir tekne bulacaksınız.

Mayıs ayından Ekime kadar Her cumartesi Bürkliplatz’da;antikacılar ve hobi tüccarları da dahil olmak büyük bir bit pazarı düzenlenmektedir.

4.St. Peter’s Kilisesi

Zürih’in eski şehrinde bulunan,Avrupa’daki en büyük saati kaçıramazsınız.Bu kilisenin en büyük gururudur, yaklaşık 9 metre çapındadır.Lemmat nehrinin güney kıyısında duran kilise, Zürih’teki dört ana kiliseden biridir. Ziyaret ederken iç mekan;Barok tarzdaki boyalı duvarlarla güzelce dekore edildiğinden,kilisenin içine de bakma şansınızı kaçırmayın.Kilisenin bulunduğu yer;ibadet yeri olarak uzun yıllar kullanılmış.Burada,bir Roma tapınağı duruyordu.Daha sonra 1706’da yeniden inşa edilerek;ilk Protestan kilisesi olarak kutsanmış olan kilisedir ve bugün görebilirsiniz.

5.Augustiner Caddesi

Zürih’in tarihi bölümünde saklı olan bu küçük geleneksel cadde,bir taraftan üst kattaki Bahnhofstrasse ile diğer taraftan,13. yüzyıldan kalma kilise olan St. Peter Meydanı arasında bulunur.Bu caddeyi ziyaret ettiğinizde, burada yüzyıllar önce zamanın durduğunu düşünebilirsiniz.Sokakta,Orta Çağ’da olduğu gibi tamamen renovasyona açılmış renkli evler bulunur.Yorulmadan dolaşmak;birçok küçük dükkân ve tezgahlarda gezmek ve çok çeşitli biblolar ve eşyalar almak için harika bir yerdir.Yada sadece atmosferin tadını çıkarın.

6.Limmatquai ve Rathaus (Belediye Sarayı)

Popüler bir nehir kıyısında bulunan alışveriş caddesi Limmatquai’nin yanı sıra,1789 yılına kadar kenti yöneten loncaların zenginliğini yansıtan görkemli iç mekanlara sahiptir.Bunların birçoğu şu anda lokanta olarak hizmet vermektedir.Zürich Belediye Sarayı;1694 ve 1698 yılları arasında inşa edilen muazzam Rönesans binası zengin heykel süslemeleri ve görülmeye değer bir Barok  salonuna sahiptir.

7.Parade Meydanı

Eski bir domuz pazarı olmasına rağmen,hali hazırda İsviçre’deki en önemli yerlerden biri olan meydan;birçok banka,lüks butik ve otel barındırıyor.Buraya yalnızca gezmekten daha fazlasını yapmak için gelmek isterseniz, hazırlıklı olun,çünkü buradaki mağazalar oldukça lüks mağazalardan oluşuyor.Bununla birlikte;görkemli Confiserie Sprüngli’yi ziyaret edip;birinci sınıf çikolata,kahve ya da içecekleri deneye bilirsiniz.

8.Schweizerisches Landesmuseum (İsviçre Ulusal Müzesi)

Neo-Gotik kale benzeri bir bina;tüm İsviçre’nin kültür tarihini sergileyen mükemmel bir müzeye ev sahipliği yapmaktadır.Bugüne kadar İsviçre tarihî ve kültürel eserlerinin en önemli koleksiyonu;bunlardan 820.000’den fazlası,20. yüzyıla kadar çok çeşitli konuları kapsıyor.Tüm koleksiyonlar;altın ve gümüşçüler,tekstil,kostüm, metal işi,mücevher,saat,bilimsel araçlar,arabalar ve atlı kızak,müzik aletleri,el sanatları ve endüstriyel eski eserleri kapsar.Ortaçağ duvar resimleri özellikle eski vitray koleksiyonu da ilginçtir.

 Zürih  Ziyaretiniz İçin En İyi İpuçları ve Turlar

Gezi Turları:

Sınırlı bir zamanınız varsa,şehrin en gözde turistik mekanlarını görmek için harika bir yol;Felsenegg Cable Car Ride turu ile  Zürih Şehrinin Önemli Noktalarını göre bilirsiniz.Bu yarım günlük rehberli gezi;eski şehir,İsviçre Ulusal Müzesi,Fraumunster Kilisesi ve Bahnhofstrasse gibi gözde turistik mekanları görmek için ve Zürih Gölü’nde doğal bir feribot yolculuğuna çıkmanız için sizi çağırıyor.Tüm şehir manzaralarını gördükten sonra, Alpler’in ve dağ kasabalarının kuşbakışı görünümü için Felsenegg’e bir teleferik yolculuğuna çıkın.

Günlük Turlar:

Zürih,heyecan verici günlük gezi seçenekleri ile çevrilidir ve onlarla tanışmanın en kolay yolu,rehberli bir tura katılmaktır.En popülerlerinden biri Jungfraujoch;Bu tam günlük gezi,Bernese Oberland’in güzel köylerini ve buzulun kalbine girebileceğiniz ve Avrupa’nın Başkenti’ndeki UNESCO tarafından listelenmiş muhteşem Alp  doğasına hayran olduğunuz Jungfraujoch’a bağlı olan dişli tekeri treninde geçmenizi sağlar.

Rapperswil’in ortaçağ kaleleri;klasik Heidi hikayelerinin yemyeşil İsviçre Alpleri ve Liechtenstein’ın küçük Prensliği’nin başkenti Vaduz’dur.Lucerne de Zürihe günlük gezi mesafesindedir.

Zürih Gezinizde Nerede Kalabilirsiniz

Zürih’in en gözde merkezlerinin çoğu;Bahnhof (ana tren istasyonu) ile gölden nehrin aktığı Bürkliplatz arasında Limmat Nehri’nin yakınında bulunmaktadır.Batı tarafında bu iki noktanın birbirine bağlanması;Zürih’in en şık alışveriş caddesi olan Bahnhofstrasse’de bulunuyor.Nehrin diğer tarafından yükselen dar sokaklar;Ortaçağ ve Rönesans binaları ile kaplı meydanlardan oluşan Eski Kenttir.

KEYİFLİ TATİLLER !

Popvizyon Seyahat & Kültür Sanat Editörü / Sanatın her dalıyla ilgili & Seyahat Tutkunu